Chcete navštívit umělecká díla v ulicích města Grenoble? Chcete se dozvědět více informací o Street Art Festu?
Tedy jste na správném místě. Street Art Galerie vám nabízí pravidelné články na téma street art. Jsme obchod specializující se na street art a snažíme se vám předat co nejvíce znalostí o tomto umění.
Grenoble je francouzské město, které musíte navštívit kvůli pouličnímu umění. Každoročně se zde pořádá festival Street Art Fest, při němž pouliční umělci z celého světa tvoří na mnoha zdech po celém Grenoblu.
V tomto článku se seznámíte s naší cestou pouličního umění, na které jsme uvedli celkem 63 děl. Zveme vás k prozkoumání celého článku, abyste si prohlédli všechny zajímavosti!
Stezka pouličního umění ve městě Grenoble
Grenoble je město v regionu Auvergne-Rhône-Alpes uprostřed hor. S více než 160 000 obyvateli je Grenoble třetím největším městem svého regionu. Město je také známé svým festivalem pouličního umění, kterého se každoročně účastní mnoho umělců.
Od roku 2015 se ve městě Grenoble koná Street Art Fest. Cílem festivalu je propagovat městské umění a zároveň zkrášlit různé ulice města velkolepými freskami. Každoročně se do něj zapojují národní i mezinárodní pouliční umělci a vytvářejí kolem stovky děl. Sdružení založil Jérome Catz.
Vydali jsme se do města Grenoble, abychom objevili nádherné fresky, které město nabízí. V různých ulicích se nachází obrovské množství děl. Bohužel se nám nepodařilo prohlédnout si všechny fresky. Objevili jsme celkem 63 pouličních uměleckých děl po celém městě, která jsme umístili na níže uvedenou mapu, abyste si mohli udělat itinerář pouličního umění.
Pokud chcete objevit ještě více děl, doporučujeme vám nahlédnout do mapy na oficiálních stránkách Street Art Festu. Sdružení nabízí také brožuru se soupisem všech děl.
Pokud byste raději zůstali doma, přiložili jsme toto krátké video, které vám přiblíží uliční umění v Grenoblu. Tohle zachycuje několik děl, na která jsme narazili na naší cestě po městě Grenoble.
Bez dalších podrobností si prohlédněte 63 děl, na která jsme na naší trase narazili, počínaje dílem Augustine kofie a Iota v průmyslové zóně města.
MacroFusion – Augustine Kofie & amp; Iota
Chcete-li se seznámit s tímto prvním dílem, musíte navštívit Polygone Scientifique. Tuto velkou fresku, která pokrývá skladiště společnosti STMicroelectronics, vytvořili dva umělci zabývající se městským uměním: Isabelle Jauffret (Iota) a Augustine Kofie. Dílo bylo namalováno v červnu 2021.
Tento obraz najdete na mapě výše nebo na této adrese: 41 Rue Jules Horowitz, 38000 Grenoble.
Letní hry 2021 – Srek Killah One
Tuto nástěnnou malbu, která se objevila také v Polygone Scientifique, vytvořili během ročníku 2021 pouliční umělci Srek a Killah One.
Název streetartového díla nebyl vybrán náhodou, Letní hry 2021 jsou sportovní soutěží vyhrazenou pro členy evropských výzkumných center. Představuje proto několik sportovců v akci. Kvůli zdravotní krizi byla soutěž odložena z roku 2021 na rok 2022.
The Wire – Seth
Tuto nástěnnou malbu vytvořil uliční umělec Seth v roce 2017 a je pravděpodobně nejznámějším dílem Grenoblu. Dílo dnes již bohužel není k vidění. Drát neboli Le File zobrazuje dvě děti, které spolu komunikují díky dvěma hrnečkům spojeným různobarevnou nití.
Chcete-li si obraz prohlédnout, musíte se vydat na hranici měst Fontaine a Grenoble, na tuto adresu: 11 Avenue Aristide Briand, 38000 Grenoble.
Etien‘ – Etien‘
Kresba, kterou v červnu 2017 vytvořila umělkyně Etien, zobrazuje ženu držící v ruce uzávěr aerosolového rozprašovače. Dílo si můžete prohlédnout na náměstí Cours Berriat, kde se nachází mnoho dalších děl.
Notre Dame de Grace II – A’Shop
Abyste mohli obdivovat toto dílo zobrazující ženu čtoucí knihu na barevném pozadí, musíte vstoupit na dvůr společnosti Raygroup. Kresbu namalovali v roce 2017 umělci z kanadského kolektivu A’Shop.
Integrace – INK4RT
Dílo „Integration“ je výsledkem práce INK4RT pro festival Street Art Fest 2017. Nástěnná malba se rozprostírá na délku 20 metrů a na výšku 2,8 metru. Jejím cílem je splynout s okolním městským prostředím.
Stejně jako předchozí dvě fresky se nachází na ulici Cours Berriat.
La Courbe – Opičí pták
Tuto malbu, která se rozprostírá přes celou část zdi, vytvořilo duo The Monkey Bird pro festival pouličního umění v Grenoblu v roce 2017. Dva členové tvořící Monkey Bird Crew jsou Edouard Egéa a Louis Boidron.
Kresba se nachází těsně nad předchozí prací INK4RT a zobrazuje ptáka držícího na rameni zeměkouli.
Člověk s holýma rukama pojmenoval duši slovem – červen
Autorem tohoto díla vytvořeného v roce 2018 je pouliční umělec Juin. Zcela zakrývá bránu na ulici Cours Berriat. Stejnými motivy je pokryta i fasáda domu o několik metrů dál.
Sbalit – NEVERCREW
Christian Rebecchi a Pablo Togni jsou dva švýcarští urban art umělci, kteří tvoří duo Nevercrew. Stojí za touto velkolepou nástěnnou malbou z roku 2020, která zobrazuje ledního medvěda přilepeného na zdi. Poselství, které toto dílo nese, je jasné: lidstvo ohrožuje přírodu kolem sebe i zvířata.
Tuto kresbu lze také vidět na Cours Berriat nedaleko pěti předchozích děl. Je škoda, že na spodní části díla je umístěno graffiti.
Červená tygřice – Marco Lallemant
Grenobleský graffiti umělec Marco Lallemand je autorem této kresby zobrazující červenou tygřici na Cours Berriat. Dotyčný umělec rád zobrazuje vegetaci a zvířata pomocí různých malířských technik, jako je akryl, olejové barvy a spreje.
Crewcaracha
Crewcaracha je kolektiv přátel, kteří rádi kreslí společné projekty. Při tvorbě svých děl používají především techniku koláže a graffiti. Ten na fotografii výše vznikl v roce 2018 a zobrazuje mexickou lebku a zkřížené kosti na jedné straně a andělská křídla na straně druhé.
Chcete-li si fresku prohlédnout, navštivte tuto adresu: 10 Rue Denis Papin, 38000 Grenoble.
Lirio púrpura – Dados.0
Ve španělštině „Lirio púrpura“ znamená „fialová lilie“. Název této nádherné fresky, která se rozprostírá na celé části stěny, mluví sám za sebe. Španělský umělec Dados.0 se angažuje ekologicky a rád by po sobě zanechal lepší svět, než jaký nám byl zanechán.
Kresbu gigantského stylu lze spatřit na parkovišti rezidence na této adrese: 19 Bis Rue Du Drac, 38000 Grenoble.
TAWOS
Tato garážová vrata jsou umístěna hned vedle předchozího díla. Urbanistický malíř TAWOS nám pro tuto tvorbu z roku 2018 nabízí barevné a abstraktní motivy.
ASAZ
Uliční umělec Asaz One rád kreslí realistické portréty s důrazem na detail. Při tvorbě tohoto krásného černobílého portrétu se chytil markýzy v ulici Rue du Drac.
Najít rovnováhu – MC Baldassari
Na festivalu Street Art Fest 2019 namalovala street artist MC Baldassari (Marie Clémentine Baldassari) tuto obrovskou kytici pivoněk. Francouzská malířka na svých kresbách ráda zobrazuje květinové kompozice.
Toto barevné dílo si můžete prohlédnout na křižovatce ulic Rue du Drac a Rue Belin.
Buda – Jaba
Kolumbijský Didier Jaba Mathieu namaloval tuto fresku s motivem Buddhy pro městský umělecký festival v Grenoblu v roce 2017.
Na modrém pozadí vidíme mnoho stromů, z nichž všechny mají trojúhelníkový vrchol. Největší strom je uprostřed snímku. Tento strom je kořenem Buddhy, který se zdá být v meditaci. Tuto kresbu najdete na začátku ulice Rue Mozart.
Grand Duc & amp; Fils – Etien‘
Streetartový umělec Etien‘ přemaloval fasádu této budovy v ulici Rue Mozart modrou barvou, na níž je vyobrazen velkovévoda a jeho syn. Výsledek je nádherný a stojí za to se na něj podívat!
Kolektiv CH2
Hned naproti předchozímu dílu se nachází nádherně zdobená budova na téma hudby, zejména jazzu. Toto dílo namalovalo bývalé sdružení CH2, které zaniklo v roce 2009.
St Bruno EKIP EKIP – Neo Musty
Néo Musty, umělec z Grenoblu, nakreslil tuto nástěnnou malbu vedle restaurace Dragonne Pizza. V pravé části kresby můžeme rozeznat hlavu muže, složenou převážně z modré barvy. Toto uliční umělecké dílo se nachází v těsné blízkosti náměstí Place Saint-Bruno v Grenoblu, odtud také pochází jeho název.
Styl – Serty31
Alexandre Serty neboli Serty31 je autorem tohoto graffiti s abstraktními barevnými tvary na černém pozadí. Toto dílo vytvořil během festivalu Street Art Fest v roce 2015.
Ostrici – STEL
Tito dva velcí pštrosi nakreslení na fialovém pozadí nezůstanou v ulici Abbée Grégoire bez povšimnutí. Lyonský umělec Stel rád zobrazuje zvířata a ptáky obzvlášť.
Space Ocean – Neo Musty
Tato modrofialová medúza je dalším dílem Néo Mustyho. Nachází se v ulici souběžně s jiným výtvorem tohoto umělce, který jsme představili dříve.
Všichni sousedé někoho jiného – Collectif Muz Mural Media
Na festivalu 6th Street Art Fest vytvořil collectif Muz Mural Media tuto pěknou, barevnou nástěnnou malbu, která zobrazuje usmívající se děti kolem stolu a růžového auta.
Kolektiv tvořený umělci Cetrange a Pyervie rád zdůrazňuje hodnoty lidskosti a solidarity. Při tvorbě svých děl se inspirují především starými fotografiemi jednotlivců. Zde je kresba inspirována dvěma fotografiemi: jednou skupinou dětí a druhou autem.
Palindrom – Tawos
Na stejné ulici jako předchozí dvě nástěnné malby je zobrazeno bílé a barevné graffiti vytvořené Tawosem. Umělec má ve zvyku hrát si s písmeny svého pseudonymu a vytvářet tak svá umělecká díla.
1010
1010 je německý umělec, který rád zobrazuje 3D iluze. Snaží se vytvářet optické iluze a vyvolat dojem, že na fasádách, do kterých zasahuje, je díra.
Muse-hic – Piet Rodriguez
Tato streetartová kresba, jejímž autorem je Piet Rodriguez, zobrazuje ženu a její violoncello. To má tu zvláštnost, že jeho struny končí na vrcholu sloupu elektrického vedení.
Červencové počasí – Groek
Tuto pěknou barevnou kresbu doplněnou malými červenými třešněmi nám přináší městský umělec jménem Groek. Dílo je k vidění na ulici Rue Vergniaud a stojí za zhlédnutí!
Pyer_Vie
Pyer-Vie vytvořil toto černobílé dílo na newyorské ulici a doprovodil ho následujícím vzkazem: „Tyto šklebící se děti jsou bezstarostným duchem mládí. V době, kdy se nám mnohé věci nedaří tak, jak bychom si přáli, se můžeme rozhodnout dívat se na ně z té lepší stránky.“
Ekis a Boye
Dveře skladiště na ulici Beethoven rozzářili uliční umělci Ekis a Boye. Tito dva umělci natřeli dveře modrým písmem a navrch přidali vzory.
Participativní festival s VOTOUR – Eaje Charrel
Centrum EAJE Charrel (centre d’accueil collectif et familial) bylo vyzdobeno kolektivem umělců včetně VOTOUR. Název VOTOUR je odvozen od ptáka, který žije v srdci hor Grenoblu od roku 2000. Na participativní fresce je několik zvířat s dětskými liniemi.
Passage de la Rue Charrel
Stěny chodby v ulici Charrel byly vyzdobeny různobarevnými geometrickými obrazci, jak je vidět na fotografii výše. Umělce, který stojí za tímto krásným výtvorem, se nám nepodařilo vypátrat.
Pont Ferroviaire de l’Estacade – Jérôme Favre
V centru Grenoblu se nachází most metropolitní železniční tratě. Pod jeho kolejemi je prostor o rozloze přibližně 3 000 metrů čtverečních vyzdoben nádhernými streetartovými freskami zobrazujícími výjevy z místního života.
Od roku 2010 maluje umělec Jérôme Favre most Estacade. Projekt vede díky různým partnerům, mezi něž patří město Grenoble, SNCF a další sponzoři.
Na mostě se nachází také velký trh s potravinami. Kreslí proto fresky v souvislosti s ním, s historií železnice ve městě a s dalšími důležitými prvky, které jsou domovem města Grenoble.
Food fod Thought – Jak & amp; Nosm
Dvojice bratrů a pouličních umělců How & Hosm vytvořila tuto velkolepou fresku v červené, bílé a černé barvě na celé části zdi. Tyto tři barvy jsou poznávacím znamením obou malířů. V této nádherné kresbě se prolíná mnoho detailů.
Srek & Killah One
Na rue du Lieutenant de Quinsonas můžeme spatřit tohoto skvělého graffiti umělce se sprejem v ruce. Tato kresba je výsledkem spolupráce umělců Srek a Killah One.
Fin Fest – Lucretia Torva
Tuto nástěnnou malbu, která se nachází také na ulici Rue du Lieutenant de Quinsonas, nám přináší americká umělkyně Lucretia Torva a grenobelský kolektiv Contratak. Vychází z tématu automobilu a na celé malbě můžeme rozeznat různá americká auta.
V rámci festivalu Street Art Fest 2016 vytvořili umělci Ekis a Juin ve spolupráci tohoto maskovaného muže. Dílo je k vidění na ulicích Rue Turenne a Rue Augereau. Pokud se vydáte ulicí Augereau, budete mít možnost objevit hned několik uměleckých děl! Ve skutečnosti je zde namalováno několik fresek vedle sebe. Stojí za nimi pouliční umělci Ekis, Romain Minotti, INK4ART, Juin, M4U a The Shepeest. Animalitoland je umělecký svět argentinské pouliční umělkyně Graciely Gonçalves Da Silva. Vytvořila zde dítě, které se snaží propustit světlo. Anglický umělec Fanakapan cestuje po světě a zanechává za sebou své charakteristické nástěnné malby doprovázené balónky. Zde malíř nakreslil slavného Dumba se smutným výrazem ve tváři. Doprovází ho několik balónků s nakreslenými smajlíky. Výše uvedený kus městského umění je dílem drawer Snek. Znázornil zde ženu ronící slzy na africkém kontinentu. Symbol míru je znázorněn na čelence, kterou nosí tatáž žena. Dílo jako celek vyzývá k míru na africkém kontinentu. Městské prvky použila Divoká kresba ve svém díle s názvem „Dívka za komínem“. Komínový průduch totiž dodává harfě, kterou drží mladá žena, 3D efekt. Ta je oblečena do dlouhých šatů, které odlétávají a plně zaujímají místo v této velkolepé několikametrové fresce. Tato freska byla namalována na fasádě Domu sdružení v Grenoblu. Převládající barvou této kresby je modrá. Můžeme na ní vidět připevněné různé prvky, jako jsou listy, ovoce a dokonce i houby. Tuto fresku po celé délce zdi lemující městské koupaliště Jean Bron zdobí po celé délce několik graffiti a kreseb nejrůznějšího druhu. Jejím autorem je sbírka Contratak. Mister Chaix vytvořil toto černobílé dílo na festivalu Street Art Fest 2018. Umělec zabývající se městským uměním vytvořil zrcadlový efekt. Vidíme totiž mimozemšťana obklopeného dvěma podobnými ženami. Stejně jako mnoho dalších děl na Street Art Festu bylo dílo od svého vzniku bohužel označeno tagy. Toto dílo, které vyšlo v roce 2020 ve vydavatelství Combo, se proslavilo díky svému silnému poselství. Je poctou Georgovi Floydovi, který zemřel 25. května 2020 v Minneapolisu. Na košili muže vpravo můžeme přečíst „I can’t breathe“ nebo „je ne peux pas respirer“. To byla poslední věta, kterou George Floyd pronesl před svou smrtí. Na tričku osoby vlevo je napsáno „Black Lives Matter“ nebo „Na životech černochů záleží“. Toto slovní spojení je název politického hnutí, které se zrodilo v roce 2013 ve Spojených státech a jehož cílem je bojovat proti rasismu vůči černochům. Eric Ze King nebo známější jako EZK nakreslil tuto nástěnnou malbu. Vypadá to, že Donald Trump zavřel holubici, která je symbolem míru, ale také logem Twitteru, do klece. Bývalý prezident Spojených států stojí tváří v tvář svému činu vzpřímeně a hrdě. Umělec Goin, který má ve zvyku předávat svými díly silná poselství, zde namaloval uprchlíka, který nechává uniknout holubici. Australský ulištní umělec Anthony Lister je autorem této několikametrové fresky. Zde namaloval dva černobílé mimy. Uliční umělec Lapiz nakreslil muže ve žluté vestě a masce. Svou kresbu doprovodil následujícím vzkazem„Hrdinou jsi ty“. Toto dílo dává a udržuje naději ve svém kontemplátorovi. Na závěr prací kolem parkoviště Victora Huga vám přinášíme tuto obrovskou fresku od RNST. Kresba odhaluje dívku s gangsterským šátkem kolem úst. Doprovází jiRue Augereau
Pocta argentinským babičkám z Plaza de Mayo – Animalitoland
Dáme si kufr – Fanakapan
Zbraň míru – Snek
Dívka za komínem – divoká kresba
Ubi Sum ibi Moveo – Nesta
Historie psaní – Collectif Contratak
Pan Chaix
Na černých životech záleží – Kombinace
Láska je klec – EZK
Lady Refugee – Goin
Mimové – Anthony Lister
Hrdinou jsi ty – Lapiz
Dívka jara – RNST