Pouliční umění na berlínské zdi

Chcete si přečíst shrnutí historie pádu Berlínské zdi? Chcete si prohlédnout fotografie krásných děl pouličního umění, která jsou na této slavné zdi k vidění? Zajímá vás, co je to hraniční umění?

V tom případě bychom vás rádi informovali, že jste na správném místě! Street Art Galerie je internetový obchod specializující se na street art. Poskytneme vám ty nejlepší rady a odpovědi na všechny vaše otázky.

Část Berlínské zdi se zachovala od jejího pádu 9. listopadu 1989. Z této části se nyní stal památník nazvaný East Side Gallery. V této 1,3 km dlouhé galerii pod širým nebem je umístěno 118 fresek od umělců z 21 zemí světa. Toto umění vytvořené na hranici mezi oběma částmi Berlína je známé jako Border Art.

V tomto článku se dozvíte:

  • Krátké připomenutí historie zdi hanby.
  • Hraniční umění : vše, co potřebujete vědět
  • Někteří umělci, kteří kreslili na zeď.

Už žádný promarněný čas! Pojďme se rovnou dozvědět něco o historii symbolu studené války.

Shrnutí pádu Berlínské zdi

Po druhé světové válce v roce 1945 si německé území rozdělili spojenci (SSSR, Spojené státy, Velká Británie a Francie). Velmi rychle začíná vznikat napětí mezi východním blokem (SSSR) a západním blokem (Spojené státy, Velká Británie a Francie): to je začátek studené války.

Stejným způsobem byl Berlín, umístěný přímo uprostřed sovětské zóny, rozdělen na čtyři části. Josef Stalin, který chtěl donutit západní stranu k útěku, zablokoval veškerý přístup po silnici a železnici do západní zóny Berlína. Byl zřízen letecký most. Blokáda byla zrušena o rok později, jako oběť svého vlastního úspěchu.

>

V té době vznikla Německá spolková republika (SRN) a Německá demokratická republika (NDR). Obě republiky stály proti sobě. Berlín zůstal rozdělen na čtyři části, přičemž sovětská část byla rozdělena na část západní. Město zůstalo jediným místem, kde se obyvatelé NDR mohli připojit k SRN. Přibližně tři miliony občanů opustily NDR a připojily se k SRN, což se sovětské vládě velmi nelíbilo.

Aby se tomuto útěku zabránilo, byla v noci 13. srpna 1961 postavena zeď, která rozdělila město na dvě části.

Východní Berlín byl odříznut od světa. Přes noc bylo rozděleno mnoho rodin. Děti musely změnit školu a mnoho dělníků se již nemohlo dostat na své pracoviště. V roce 1975 byla zeď zdvojená a neprůchodná.

Hospodářské a sociální reformy prezidenta SSSR Michaila Gorbačova se nevyvíjely dobře a světlo světa spatřily četné demonstrace východních Němců, které 9. listopadu 1989 způsobily pád Berlínské zdi. Sjednocení Německa bylo konečně dosaženo.

Chcete-li se o této studené válce dozvědět více, doporučujeme vám zhlédnout níže uvedené vysvětlující video, které natočil deník Le Monde.

Hraniční umění

Když už znáte celou historii Berlínské zdi, můžeme přejít k jádru věci a promluvit si o uličním umění na Berlínské zdi. Začněme povídáním o umění na hranici definicí tohoto slavného slova.

Definice

Termín Border Art byl zaveden v 80. letech 20. století umělci, kteří kreslili na zeď oddělující Spojené státy a Mexiko. Toto umění představuje umění na hranicích a na hranicích, které brání lidem v přechodu z jedné země do druhé.

Tuto formu umění najdete téměř všude na světě. Již několik let totiž vyrůstají četné zdi označující hranici mezi dvěma zeměmi. V současné době se údajně po celém světě nachází přibližně 70 zdí o celkové délce více než 40 000 kilometrů bariér.

Když se hranice uzavře a postaví se zeď, začnou se obecně objevovat graffiti, aby se předalo poselství a vdechl se nový život zdi, která zahlcuje krajinu. Dnes velcí umělci malují na tyto symboly oddělení. To je případ Banksyho, který pracoval na zdi v Palestině, nebo JR, který vytvořil níže uvedené dílo u zdi v Mexiku.

Border Art je tedy relativně nová forma pouličního umění, která slouží k pokojnému protestu, vyjádření a odporu proti vládnímu násilí. Hlavní výhodou tohoto umění je šíření a posilování myšlenek obyvatelstva tváří v tvář těm státním.

Hraniční umění a Berlínská zeď

Berlínská zeď je dnes symbolem hraničního umění. Od roku 1961 do roku 1989 byla zeď polepena visačkami se vzkazy míru, naděje a revolty.

Tato bariéra, historický symbol studené války, se v podstatě skládala ze dvou zdí, mezi nimiž byl „smrtící pás„. Tento pás byl vybaven strážními věžemi, světlomety a elektrickými ploty, které ohrožovaly každého, kdo se pokusil překročit hranici.

Zatímco východní zeď byla po dobu studené války přísně střežena a nedotčena uměním, umělci na západní straně města začali v polovině 80. let na zeď kreslit. Role Berlínské zdi jako veřejného uměleckého díla začala, když byla zeď přeměněna na vyšší a hladší povrch. Stala se dokonalým plátnem pro street art.

Umění na Berlínské zdi bylo často charakterizováno jako svoboda vyjádření názoru na tuto hranici. Umělci začali malovat na zeď politické slogany, vtipy a umělecká díla v polovině až na konci 80. let 20. století.

Zdá se, že zeď je také skvělým obrazem – na jedné straně svobodný projev otevřené společnosti Západního Berlína a na druhé straně prázdné zdi utlačované společnosti Východního Berlína.

To, co obyvatelé Západního Berlína kdysi považovali za „zeď hanby„, se nyní stalo veřejnou uměleckou výstavou pocitů a myšlenek obyvatel města. Mnoho návštěvníků města zanechalo na zdi své vlastní stopy, a tak se umění Berlínské zdi stalo rozmanitou výstavou různých jazyků a kulturních myšlenek z celého světa.

Východní strana galerie

Město Berlín dnes nabízí veřejnosti galerii umění pod širým nebem s názvem Eats Side Gallery. Tato galerie není ničím jiným než částí zdi dlouhou 1,3 kilometru, kterou tvoří 118 fresek od umělců z 21 různých zemí. Tento úsek zdi je nyní nejdelší dosud stojící částí.

Mnoho z fresek, které tvoří tuto výstavu, bylo namalováno v roce 1990, tedy rok po pádu zdi. Umělecká díla lemující břehy Sprévy jsou pomníkem této studené války a politické změny globálního významu.

Mezi nejvýraznější a nejznámější freskařské malby patří bratrský polibek od Dmitrije Vrubela, Trabant Birgit Kinderové křižující zeď a nápadné hlavy rakopisce Thierryho Noira. Chcete se dozvědět více? Níže se vydejte na povídání o umělcích Berlínské zdi.

Organizátorka East Side Gallery Kani Alavi je íránská umělkyně žijící v Německu. Byl svědkem pádu Berlínské zdi a viděl, jak se davy lidí hrnou na volnou půdu na západní straně.

Kani Alavi pomohl proměnit železnou oponu v trvalý památník symbolizující svobodu. Stal se jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí německého hlavního města.

Chystáte-li se do Berlína, abyste si tento historický symbol prohlédli, níže jsme pro vás připravili video, abyste si tuto galerii pod širým nebem mohli prohlédnout.

Umělci Berlínské zdi

Pokud jste sledovali výše uvedené video, zjistili jste, že na této slavné zdi je obrovské množství děl. Proto jsme se rozhodli vám povědět o těch nejznámějších nástěnných malbách! Začneme tou nejslavnější z nich!

Dmitri Vrubel

Nejznámější dílo na Berlínské zdi vytvořil bezpochyby ruský pouliční umělec Dmitrij Vrubel. Pod obrazem můžeme vidět nápis v ruštině „Můj Bože, pomoz mi přežít tuto smrtelnou lásku„.

Dílo je známější pod názvem „Bratrský polibek„. Freska zobrazuje polibek mezi premiérem Leonidem Brežněvem a východoněmeckým vůdcem Erichem Honeckerem.

Tento polibek symbolizoval ideologické spojení mezi východním Německem a Sovětským svazem, které potlačilo sny a touhy milionů lidí žijících v těchto režimech.

Kani Alani

Německo-íránský malíř Kani Alavi a organizátor East Side Gallery namaloval v roce 1990 nástěnnou malbu „Es Geschah im November“ (Stalo se v listopadu). Tato abstraktní malba zobrazuje den, kdy padla zeď, a tisíce tváří východních Němců, kteří překračují zeď a vkročili na Západ. Tváře zobrazují různé emoce, aby představily všechny pocity, které mohli východní Němci při cestě na Západ zažívat.

Dimitri Vrubel

Tento portrét namalovali Dmitri Vrubel a Viktoria Timofeeva. Nástěnnou malbu nazvali „Danke, Andrei Sakharov“ (Děkuji, Andreji Sacharove) na počest sovětského jaderného fyzika, příznivce a bojovníka za lidská práva Andreje Sacharova.

Po práci na konstrukci termonukleárních zbraní pro Sovětský svaz se Andrej Sacharov stal obhájcem občanských svobod a reforem.

Angažovaný umělec a aktivista Dimitrij Vrubel získal v roce 1975 Nobelovu cenu míru. Zemřel v roce 1989, těsně po sjednocení Německa.

Gabriel Heimler

Uliční umělec Gabriel Heimler vytvořil tuto nástěnnou malbu v roce 1989. Pod názvem „Der Mauerspringer“ (Skokan přes zeď) ji tentýž umělec v roce 2009 zrestauroval. Muž zobrazený na malbě, který skáče přes zeď, není, jak se často soudí, východoněmecký uprchlík snažící se utéct na Západ. Je to západní Němec, který skáče na Východ v symbolickém gestu svobody.

Jedno z nejsymboličtějších graffiti na Berlínské zdi, malované Birgit Kinderovou, zobrazuje Trabanta, jak se probíjí betonem. Trabant, všudypřítomný v Německé demokratické republice, je automobil vnímaný jako reprezentace bývalého východního Německa. Nástěnná malba odkazuje na Němce, kteří chtěli utéct z východní části města, a na tento automobil, který je ikonou NDR.

Thierry Noir

Francouzský umělec Thierry Noir je první známou osobou, která malovala na Berlínskou zeď. Jeho poznávacím znamením je kreslení hlav jasnými barvami. V 80. letech 20. století maloval Thierry Noir 5 let ilegálně na západní straně zdi. Kreslil především karikatury zvířat a lidí.

Propagace pouličního umění je teď na vás!

Teď, když jste si přečetli tento článek, už pro vás příběh pádu Berlínské zdi není žádným tajemstvím. Nyní už víte, co znamená pojem hraniční umění, a víte, že část Berlínské zdi je díky East Side Gallery stále viditelná!

Stejně jako pouliční umělci vás zveme, abyste si prohlédli naši sbírku streetartových obrazů a objednáním jednoho z našich pláten propagovali sdělení přímo u vás doma!

Objevte naše obrazy kliknutím na obrázek níže.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *