Ptáte se, co je to street art?Chcete definovat tento pojem a dozvědět se něco o historii této umělecké formy?
Tedy jste na správném místě. Street Art Galerie je shop specializující se na street artové umění. Máme také blog, abychom vám mohli předat všechny naše znalosti o tomto umění, které se stalo skutečným společenským fenoménem.
Street art neboli městské umění je umělecká forma, která zahrnuje všechny umělecké výtvory nacházející se na ulici. Může mít různé formy (instalace, fresky atd.) a je přístupné všem. Existuje mnoho pouličních umělců, včetně Banksyho, který je nejznámější.
V tomto článku se dozvíte:
-
Historie street artu
-
Techniky městského umění
-
Nejslavnější umělci
-
Města, kde se toto umění vyskytuje
-
Důležité festivaly
-
Filmy a knihy, které byste měli znát
Neztrácejte čas, začněme rovnou definicí street artu.
Urban art: umění inspirované ulicí
Jak už název napovídá, městské umění zaujímá své místo v kulisách různých ulic a čtvrtí ve městech po celém světě. Je nedílnou součástí výzdoby a rychle se rozvíjí. Pojďme se podívat, odkud tento rostoucí fenomén pochází.
Chcete-li se dozvědět více o historii a hodnotách street artu, zveme vás k přečtení našeho článku o původu městského umění.
Původ street artu
Street art je výsledkem hnutí, které se rozvinulo na počátku 90. let v chudinských čtvrtích velkých měst. Ve skutečnosti se městské umění začalo objevovat na konci 20. století ve složitém ekonomickém a sociokulturním kontextu v New Yorku.
Dříve nelegální taggeři kreslili tagy neboli graffiti na vlaky a budovy amerického města. Svými kresbami, které putovaly díky vagónům metra nebo byly všem viditelné na stěnách budov, předávali vzkazy, myšlenky a emoce. Byli označováni za vandaly a jejich umění bylo společností odsuzováno.
Deset let poté začalo street art vzkvétat a růst. Tento fenomén se rozšířil i do dalších amerických měst, kde se mladí lidé mohli svobodně vyjadřovat k ekonomickým a politickým představám své země.
Tato umělecká kultura se rozšířila díky fotografům. Graffiti si postupně našlo své místo a bylo uznáno jako skutečná samostatná umělecká forma. Vznikla jména umělců a byla vydávána zákonná povolení ke zkrášlování městských prostorů.
Hnutí získalo na popularitě v posledních 20 letech, zejména po „tagové válce“ mezi graffiti umělci a newyorskými úřady. Dnes se jeho formy a styly diverzifikovaly natolik, že se staly samostatnou uměleckou formou. V různých městech po celém světě se každoročně konají festivaly. Vznikají umělecké galerie věnované street artu, které tento styl propagují, a dokonce si našel své místo i v domácích dekoracích.
Ceny pouličního umění
Jak jsme viděli v předchozí části, mladí lidé využívali městské umění k vyvolání svých myšlenek a předání svých sdělení. Tato forma umění je tedy více než jen uměleckým ztvárněním: díla nesou za svým grafickým ztvárněním poselství.
Street art nám tedy umožňuje vyjádřit svůj názor na různé události, které nás obklopují, jako jsou politická rozhodnutí země, její ekonomické aspekty nebo válečná rozhodnutí. Banksy je známý zejména tím, že prostřednictvím svých šablon odsuzuje kroky a rozhodnutí Anglie nebo různých zemí, do kterých zasahuje.
Graffiti a různá umělecká díla na ulicích nejsou obecně zákonem povolena. Toto současné venkovní umění přitahuje některé umělce i pro svou zakázanou stránku.
Závěrem lze říci, že street art má silný aspekt svobody projevu a svobody názoru. Podněcuje lidi k tomu, aby přemýšleli mimo média, a umožňuje jim vytvořit si vlastní pohled na danou událost nebo situaci.
Různé techniky street artu
Uliční umění lze vytvářet různými způsoby. Pouliční umělci v posledních letech vyvinuli různé techniky. Existuje celkem 9 technik, které uvádíme níže:
-
Šablona: technika rychlého vytvoření tvaru na stěně pomocí předem navržené šablony a plechovky barvy ve spreji.
-
Mozaika:skládání malých kousků dlaždic do tvarů.
-
Graffiti: psaní aerosolovým sprejem.
-
Video projekce: video promítané na stěnu.
-
Nálepky: vylepování různých nálepek na ulici.
-
Bombardování přízí: doplnění městského interiéru o pletené výrobky.
-
Uliční instalace: inscenace vytvořená pomocí několika prvků.
-
Flash mobbing:shromáždění skupiny lidí.
-
Tape art: vytvoření výtvarného díla pomocí lepicí pásky.
Známí pouliční umělci
Od vzniku uměleckých děl na veřejných místech se proslavilo mnoho umělců. Někteří jsou anonymní a odmítají odhalit svou identitu. Jiní svá díla vytvářejí otevřeně. Zde je pět nejvýznamnějších městských umělců. Nejznámějším pouličním umělcem je bezpochyby Banksy, který dodnes zůstává v anonymitě.
Banksy: umělec s mnoha šablonami
Banksy je streetartový umělec proslulý množstvím šablon, které vytváří po celém světě. Tento graffiti umělec, který pochází z anglického Bristolu, má na svém účtu na Instagramu více než 11 milionů sledujících a je pravděpodobně nejznámějším ze všech pouličních umělců. Banksy své šablony nelegálně a anonymně umístil v mnoha zemích včetně Anglie, Francie a Palestiny.
Umělec vybízí své diváky k zamyšlení nad světem kolem sebe. Zanechává poselství naděje a výzvy k míru. Po jeho intervencích často následují polemiky a debaty.
Jeho nejznámější šablona je malá holčička, která nechává uniknout balón. Umělec dokonce vytvořil obraz této slavné šablony, který se na aukci sám zničil.
Banksy však zdaleka není ojedinělým umělcem. Pouliční umělci se rozvíjejí a zaujímají důležité místo v současném umění. Intervencí na zdech přibývá a graffiti je jednou z nových forem svobodného vyjádření.
Než přejdeme k představení nového umělce, doporučujeme vám prohlédnout si díla od Banksyho v našem internetovém obchodě.
Shepard Fairey alias OBEY
Frank Shepard Fairey je známý grafický designér a urbanistický umělec, který se narodil 15. února 1970 v Charlestonu v Jižní Karolíně v USA. Je jedním z nejvlivnějších pouličních umělců současnosti.
Shepard Fairey rád pracuje s černou, bílou a červenou barvou. Nejznámějším jeho dílem je vyobrazení Baracka Obamy z roku 2008 u příležitosti jeho prezidentské kampaně. Tento obrázek byl navržen pro obálku časopisu Time.
V roce 1989 navrhl umělec samolepku wrestlera Andre The Giant, kterou šířil po ulicích. Toto dílo dalo v roce 2001 vzniknout oděvní značce OBEY.
Jef Aérosol: francouzský pouliční umělec
Jean-François Perroy alias Jef Aérosol se narodil 15. ledna 1957 v Nantes. Je považován za jednoho z průkopníků městského umění. Umělec pravidelně maluje známé osobnosti a kulturní ikony, jako jsou Elvis Presley, Gándhí, John Lennon a Jimi Hendrix.
Umělec zanechává svou stopu v mnoha městech po celém světě. V jeho uměleckých dílech se objevují tajemné červené šipky, které se staly jeho poznávacím znamením.
Keith Haring a jeho barevní muži
Keith Haring byl americký umělec, který se narodil 4. května 1958 v Readingu v Pensylvánii a zemřel 16. února 1990 na AIDS. Je známý svými barevnými kresbami inspirovanými graffiti. Svá díla začal nejprve vytvářet křídou ve stanicích metra, poté byla vystavována v muzeích.
Umělec kreslí tančící postavičky, dítě, štěkajícího psa, létající talíř, velká srdce a postavičky s televizí místo hlavy.
Keith Haring byl v New Yorku několikrát zatčen za vandalismus.
Města pouličního umění
Většina velkých měst na světě je zdobena díly městského umění. Fenomén z počátku 90. let se skutečně šíří po celém světě. Některá města zdobí fresky více než jiná. To je případ australského Melbourne a New Yorku ve Spojených státech.
Melbourne: australské město umění
Melbourne je plné pouličního umění. Představuje jednu z největších sbírek pouličního umění na světě. Obrovské množství ulic a uliček v centru města zdobí nástěnné malby. Některé části města, jako například Hosier Lane, se dokonce staly samostatnými turistickými destinacemi díky městskému umění, které se v těchto čtvrtích nachází.
Umělecká výzdoba města Melbourne se pravidelně mění a vyvíjí. Každoročně, a to již více než 20 let, sem přijíždí řada umělců, aby městu dodali svou značku. Místní úřady jsou nuceny tuto formu efemérního umění tolerovat. Vláda proto rozlišuje mezi nelegálním graffiti a uličním uměním.
V roce 1984 vytvořil umělec Keith Haring v australském městě několik obrazů. Umělci, kteří do města zasahovali, se inspirovali graffiti na ulicích a v metru newyorského Brooklynu prostřednictvím různých filmů z té doby.
Melbourne má dnes mezinárodní pověst, která přitahuje umělce a obdivovatele z celého světa. Svou stopu v ulicích města zanechal i britský umělec Banksy.
New York: předchůdce uměleckého hnutí
New York je proslulý svým metrem a zdmi pokrytými graffiti a tagy. Jak jsme viděli výše, historie graffiti a street artu vznikla právě v tomto americkém městě. Toto nové umělecké hnutí bylo velmi populární mezi mladými lidmi ve čtvrtích Bronx, Brooklyn a Washington Heights. Připomeňme, že tato praxe byla zcela nelegální a považovala se za vandalismus.
Od té doby zasáhlo v New Yorku mnoho umělců zcela legálním způsobem. Všichni známí malíři zanechali ve městě, které bylo předchůdcem pohybu tohoto současného umění, svou stopu.
Městští umělci se dokonce pustili do oživování některých městských oblastí přemalováním opuštěných zdí. To jim umožňuje realizovat díla obecného zájmu a vyzdvihnout nové talenty.
Festivaly pouličního umění
Každý rok se ve městech po celém světě koná mnoho akcí pouličního umění. Některé jsou známější než jiné. Sestavili jsme seznam pěti nejoblíbenějších festivalů pouličního umění.
SHINE Mural Festival, Petrohrad – Spojené státy
Největší petrohradská umělecká akce s názvem SHINE Mural Festival je mezinárodně uznávanou událostí. Poslední ročník se v době psaní tohoto článku konal od 15. do 24. října 2021. Jednalo se o sedmý ročník. Na sedmém ročníku festivalu se sešlo více než 20 místních i zahraničních muralistů
.
Čtyři z petrohradských uměleckých čtvrtí získaly nové nástěnné malby. Dvě nová umělecká díla vznikla v Centrální umělecké čtvrti, čtyři ve čtvrti EDGE, tři ve čtvrti Grand Central a sedm ve čtvrti Warehouse Arts District.
Festival si klade za cíl oživit městské oblasti, inspirovat k dialogu a sjednotit komunitu a zároveň kultivovat nové formy umělecké dokonalosti odrážející tvořivého a dynamického ducha Petrohradu.
Upfest, Bristol – Anglie
Upfest je považován za největší evropský festival živého pouličního umění. Vznikl v roce 2008 a jeho cílem bylo sdružit skupinu podobně smýšlejících umělců. Ti po celý den malovali v ulicích Bristolu.
Festival se rok od roku rozrůstá a nyní přivítá více než 400 umělců a 50 000 návštěvníků ročně. Prodloužila se také doba jeho trvání, protože nyní probíhá po dobu dvou týdnů.
Street Art Fest, Grenoble – Francie
Na jeden měsíc se město Grenoble promění v skanzen. Sjíždí se sem řada umělců z celého světa a zasahují do města různými ohromujícími výtvory, které přebírají některé techniky pouličního umění.
Během festivalu můžeme vidět a navštívit výstavy, digitální díla, filmy, komentované prohlídky, běh Grenoblem a koncerty.
Street Art Fest se stal skutečným měřítkem ve světě pouličního umění. Poprvé se uskutečnil v roce 2015 a představilo se na něm 30 umělců. Níže najdete video, které nastiňuje principy Street Art Festu.
MURAL FESTIVAL, Montreal – Kanada
MURAL FESTIVAL je mezinárodní festival pouličního umění, jehož posláním je oslavovat kreativitu a demokratizaci městského umění. Během tohoto týdne se montrealský bulvár Saint-Laurent promění v muzeum pod širým nebem, kde místní i mezinárodní umělci vystavují svůj talent, aby ho všichni mohli vidět.
Nejnovější akce se v době psaní tohoto článku konala od 12. do 22. srpna 2021. Je otevřená všem a koná se každoročně od června 2013. Akce je populární také na sociálních sítích, kde ji na instagramovém účtu sleduje více než 203 000 lidí.
Brisbane Street Art Festival, Brisbane – Austrálie
Brisbane Street Art Festival neboli BSAF je každoroční veřejná umělecká akce, jejímž cílem je kulturní výměna mezi umělci a návštěvníky. BSAF byl založen v roce 2016 a rychle se rozrostl a stal se jedním z největších festivalů pouličního umění v Austrálii.
V roce 2021 se BSAF vrátil s více než 40 uměleckými díly vytvořenými předními brisbanskými, australskými a světovými pouličními umělci. Od vzniku festivalu se sbírka nástěnných maleb ve městě značně rozrostla.
Filmy a knihy o street artu
Chcete-li se o street artu dozvědět více, máme pro vás několik filmů a knih, které vám můžeme doporučit.
Filmy o street artu
-
Faites le mur ! – 2010: jedná se o dokumentární film vytvořený pouličním umělcem Banksym. Ve filmu se objevují také Shepard Fairey a Thierry Guetta.
-
Wild Style – 1982: tento americký film pojednává o zrodu hiphopové kultury v newyorském Bronxu. Je ideální pro lepší pochopení počátků pouličního umění.
-
Wholetrain – 2006: čtyři graffiti umělci se potulují metrem a zanechávají své graffiti na různých vagonech. Film nám ukazuje svobodného a rebelského ducha, který se za graffiti skrývá.
-
Style Wars – 1983: jedná se o americký dokumentární film o hiphopové kultuře, který se zaměřuje na graffiti.
-
Bomb the system – 2002: film o počátcích pouličního umění v New Yorku. Sledujeme příběh graffiti umělce a jeho gangu, kteří se střetávají se silami zákona a pořádku.
Urban art books
-
Válka a sprej – 2005: kniha od Banksyho, která nás nutí zamyslet se nad naším sociálním a kulturním prostředím, které je napadáno reklamními sděleními.
-
Atlas of Street Art and Graffiti – 2017: napsal Schacter Rafael, tato kniha nabízí pohled na street art po celém světě. V knize je představeno množství umělců, ilustrací, zemí a měst.
-
Průvodce pouličním uměním v Paříži – 2020: napsala ho Stéphanie Lombard a zahrnuje všechna díla a umělce, kteří se v Paříži vyskytují. K dispozici je osm itinerářů, které umožňují objevovat pouliční umění hlavního města.
-
Průvodce pouličním uměním ve Francii – 2019: napsaný nakladatelstvím Collectif po úspěchu výše uvedené knihy o Paříži, tento průvodce představuje nejkrásnější trasy pouličního umění v 10 francouzských městech.
Uliční umění v každodenním životě
Vzhledem ke všemu, co jsme v tomto článku viděli, můžeme pojem street art definovat jako veškerá díla umělců viditelná na ulicích ve veřejném prostoru. Může se jednat o kresbu, instalaci nebo může mít i jiné podoby: lze použít mnoho nástrojů.
Dnes výstavy tohoto umění najdete ve městech po celém světě. Ať už v soukromé galerii nebo ve veřejném prostoru, často se dílo street artu zabývá politickým, ekonomickým, sociálním nebo kulturním problémem.
Od této chvíle pro vás městské umění nemá žádná tajemství. Věnovali jsme se spoustě témat, abychom tento slavný pojem definovali. Zveme vás k prohlídce naší galerie obrázků, abyste si mohli vyzdobit svůj domov hodnotami tohoto umění. Chcete-li tak učinit, jednoduše klikněte na obrázek níže.