Mona Lisa ve všech podobách

Chcete vidět originální karikatury a reprodukce Mony Lisy? Chcete se dozvědět více o historii obrazu od Leonarda da Vinciho a kdo se skrývá za ženou na portrétu?

Tedy jste na správném místě. Street Art Galerie je internetový obchod specializující se na umění a street art. Pravidelně píšeme nové příspěvky na blog, abychom vám poskytli ty nejlepší rady a přinesli vám naše znalosti umění.

Mona Lisa se svým okouzlujícím úsměvem fascinuje historiky již mnoho let. Obraz Leonarda da Vinciho je známý a uznávaný po celém světě a vzniklo mnoho jeho karikatur a reprodukcí. Mona Lisa se stala základem pouličního umění.

V tomto článku se dozvíte:

  • Vše, co potřebujete vědět o Moně Lise
  • Vtipné karikatury Mony Lisy

Začněme hned historií díla Leonarda da Vinciho.

Vše o Moně Lise Leonarda da Vinciho

Tato malba zajímá historiky již mnoho let. Malba se skládá z desky ze dřeva a olejových barev o výšce 77 cm a šířce 53 cm. Toto umělecké dílo je ve vlastnictví francouzské vlády a je umístěno v Muzeu Louvre v Paříži. Pojďme se dozvědět něco více o historii tohoto uměleckého díla.

Historie webu

Miliony lidí každoročně navštíví pařížské muzeum Louvre, aby si prohlédli nejslavnější a nejtajemnější obrazy. Ženu s okouzlujícím úsměvem, oblečenou podle florentského střihu a sedící před nádhernou horskou krajinou vytvořil Leonardo da Vinci.

Moderní technologie a analýzy potvrdily, že Leonardo da Vinci začal tento portrét malovat před více než 500 lety, mezi lety 1503 a 1506, ve Florencii.

V roce 1516 pracoval Leonardo da Vinci pro krále Františka I. Ten od něj v té době zakoupil své mistrovské dílo. Po umělcově smrti v roce 1519 si král obraz ponechal u sebe.

V roce 1530 François Premier poprvé vystavil Monu Lisu v poloveřejné galerii ve Fontainebleau. Dílo pak několikrát vystřídalo paláce, a to až do roku 1789 během Francouzské revoluce.

Právě v roce 1800 se slavný obraz dostal do soukromého pokoje Napoleona Bonaparta v paláci Tuilleries. O čtyři roky později, v roce 1804, byla Mona Lisa instalována v Grande Galerie du Louvre, kde zůstala až do roku 1911.

Na počátku 20. století neměla Mona Lisa velký úspěch. Dne 21. srpna 1911 však obraz z muzea Louvre zmizel, což okamžitě přitáhlo pozornost médií a veřejnosti. Proběhlo vyšetřování a po týdnu muzeum prohlásilo krádež italského díla.

Dva slavní podezřelí byli zatčeni: Pablo Picasso a Guillaume Apollinaire. Oba však byli po důkladném vyšetřování zproštěni viny. Na základě vyšetřovací zprávy byl ředitel muzea Théophile Homolle nucen odstoupit.

V roce 1913 obdržel italský antikvář Alfredo Geri dopis od osoby, která si říkala „Leonardo Vincenzo„. V dopise tvrdí, že vlastní Monu Lisu a chce, aby byl obraz v Itálii restaurován stejným způsobem jako původ Leonardo da Vinci.

Po obdržení tohoto dopisu se Alfredo Geri vydal na policii, aby oznámil, že mu někdo chce prodat slavný obraz. Policie ho požádala, aby si s Leonardem Vincenzem domluvil schůzku v hotelu Tripoli-Italia. Když muž dorazil do hotelu, ukázal mu Monu Lisu, která byla ukryta ve falešném dně. Prodejce byl zatčen a obraz mu byl vrácen.

Po delším pátrání byl Leonardo Vincenzo odhalen. Ve skutečnosti se jednalo o Vincenza Perugiu, Itala, který se podílel na stavbě výzdoby tabule v Louvru. Obraz z muzea ukradl a 2 roky jej ukrýval ve svém bytě.

Po dvou letech v galerii Uffizi ve Florencii Itálie obraz vrátila do Francie. Zatímco dílo Leonarda da Vinciho se vrátilo na své místo v Louvru, zloděj byl odsouzen k šesti měsícům vězení.

Od této události je obraz pečlivě uchováván v Louvru. Přesto putoval po muzeích po celém světě, ale jeho stálým domovem je stále Louvre.

Dnes je Mona Lisa jistě nejslavnějším obrazem planety. Díky tomuto příběhu o krádeži se stal ještě slavnějším a známějším pro všechny.

Louvre navštíví ročně téměř deset milionů návštěvníků a 30 000 až 50 000 návštěvníků denně. Většina návštěvníků přichází rozjímat nad Monou Lisou. Přesněji řečeno, 80 % z nich se přichází podívat na obraz, který je nyní uchováván za pancéřovým sklem, aby se zabránilo dalším pokusům o krádež.

Analýza tabulky

Při pohledu na tento obraz vidíme sedící ženu s lehkým úsměvem. Toto dílo se liší od jiných portrétů z období renesance, kde byly ženy zobrazovány mnohem tradičněji než na tomto obraze.

Žena na obraze se dívá přímo na nás. Důležité je, že nemá řasy ani obočí, což v té době nebylo u žen běžné, aby si depilovaly řasy.

Způsob, jakým Leonardo da Vinci zobrazil rysy ženy, je na více než 500 let starý obraz neuvěřitelný.

Tento portrét sedící ženy s krajinou v pozadí je skvělým představitelem techniky sfumato Leonarda da Vinciho, která spočívá v neoznačování obrysů postav. Záhadný výraz Mony Lisy zajistil tomuto portrétu všeobecnou proslulost.

Italské slovo „gioconda“ je ve francouzštině překladem slova „radostný“. Slavný úsměv Mony Lisy tedy představuje myšlenku štěstí. Leonardo da Vinci učinil z této představy hlavní prvek portrétu: právě tato představa činí z díla ideál.

Tento obraz je jedním z prvních portrétů, který zobrazuje subjekt před imaginární krajinou, a Leonardo je jedním z prvních malířů, kteří použili vzdušnou perspektivu.

Leonardo da Vinci se zjevně snažil zobrazit ideální ženu podle něj. Tento velmi vynalézavý malíř předběhl svou dobu. Ostatní portréty, které se v té době našly, se od tohoto zcela lišily.

Teorie o charakteru

Tématu různých teorií Mony Lisy jsme se již dotkli v našem článku záznam obrazů. Rozšíříme její teorie a dozvíme se více o předloze slavného obrazu Mona Lisa.

Nejznámější teorií je, že žena na obraze představuje italskou šlechtičnu Lisu Gherardini, manželku obchodníka Francesca del Giocondo, odtud její jméno „La Gioconda“. La Gioconda“. Předpokládá se, že obraz byl objednán pro jejich nový domov a na oslavu narození jejich prvního syna.

Podle jiné hypotézy je Mona Lisa sebeportrét Leonarda da Vinciho jako ženy. Zastánci této teorie uvádějí jako hlavní důvod podezření umělcovu zálibu v hádankách. Dívá se na nás s tím poloúsměvem a vědoucím pohledem, zda někdy najdeme skutečnou odpověď. V jednu chvíli se dokonce hovořilo o exhumaci ostatků Leonarda da Vinciho, aby se tato tvrzení řádně prošetřila. Mohla by to být i umělcova matka.

Podle jiné teorie, která se drží stejného principu, není portrét Leonardův, ale jeho dobrého přítele a předpokládaného milence Giana Giacoma Caprottiho, známého také jako Salai. Říká se, že Salai se pravidelně oblékal jako žena, takže jeho portrét jako ženy by nebyl šokující.

O této záhadné postavě existuje mnoho teorií. Zde je zajímavé video, které uvádí 5 hypotéz o Moně Lise.

Parodie na Monu Lisu

Mona Lisa je natolik tajemná, že mnoho umělců tento portrét rádo přepracovává a paroduje. Ve Street Art Galerii máme několik obálek tohoto slavného obrazu. Začněme rovnou obálkou od streetového umělce Banksyho.

Banksyho Mona Lisa

Banksy si pro vytvoření jedné ze svých šablon přivlastnil nejslavnější obraz na světě. Dílo vzniklo v londýnské čtvrti Soho. Mona Lisa od Leonarda da Vinciho je půvabnější než reprodukce anglického streetového umělce. Přečtěte si také náš článek o těchto významných dílech v Anglii.

V jejím podání zůstává výraz tváře Mony Lisy klidný jako v originále. Vedle raketometu však její proslulý úsměv vypadá mírně hrozivě. Banksy tímto uměleckým dílem odsuzuje používání zbraní a válku.

Styl pouličního umění Mona Lisa

Na tomto vyobrazení je Mona Lisa mnohem barevnější než v originále. Má na sobě gotický náhrdelník a z očí jí kape barva. Zdá se, že si je nechala růžově zvýraznit. Namísto tradiční horské krajiny se zde objevuje řada známých postav, jako například Mickey Mouse, Darth Vader, pan Monopoly a Spiderman.

Moderní Mona Lisa

Ve stejném stylu jako v předchozím případě tu máme Monu Lisu s piercingem v nose, gotickou bundou a modrými vlasy. Na tričku má také logo Rolling Stones. V pozadí je přítomna řada motivů včetně Barta Simpsona, který na zdi taguje „Mona Lisa“.

Původní Mona Lisa

V této parodii má Mona Lisa v pravé ruce váleček s barvou. Barvou pokrývá svůj vlastní portrét. Obraz je černobílý. Jediným barevným prvkem je červená barva pokrývající umělecké dílo.

Mona Lisa a vstupenky

V této malbě Mony Lisy jsou přítomny všechny prvky původního obrazu. Jediný prvek, který se liší, je ten, že to vypadá, jako by někdo část malby odtrhl, aby se za ní objevilo množství bankovek.

Mona Lisa ukazuje zadek

Na této karikatuře stojí Mona Lisa a zvedá si šaty, aby ukázala hýždě.

Tričko s Monou Lisou

Máme celou řadu košil s vyobrazením Mony Lisy. Patří mezi ně Mona Lisa s Jokerem, se Shibou, s lízátkem, s maskou kovboje nebo Banksyho vyobrazení s raketometem. Zveme vás, abyste se podívali na naši kolekci streetartových triček a objevili je kliknutím na obrázek výše.

Kulturní a dekorativní umělecké dílo!

Již znáte historii Mony Lisy a teorie o identitě ženy na portrétu. Znáte také několik reprodukcí Mony Lisy ve všech jejích stavech.

V naší Street Art Galerii nabízíme mnoho streetartových děl, včetně záhadného portrétu Mony Lisy. Zveme vás na prohlídku obrazů, které nabízíme k prodeji. Stačí, když kliknete na obrázek níže.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *