Máte rezinovou sošku a zajímá vás, jak ji vyčistit? Nebo si naopak chcete sošku pořídit a ptáte se, jak ji udržovat?
Street Art Galerie je obchod specializující se na street art. Poskytneme vám ty nejlepší rady a pokusíme se vám dát odpovědi na všechny vaše otázky.
K čištění sochy z epoxidové pryskyřice potřebujete houbičku, neagresivní přípravek, například prostředek na mytí nádobí, a vodu. To vám umožní sochu řádně vyčistit. Pro dosažení nejlepších výsledků doporučujeme otírání hadříkem z mikrovlákna.
Po přečtení tohoto článku budete vědět:
- Složení pryskyřice.
- Jak správně udržovat sochu z epoxidové pryskyřice?
- Několik tipů, jak vrátit rozbitou sochu zpět do života
Po přečtení všeho budete přesně vědět, jak se starat o své pryskyřičné objekty!
1. Složení pryskyřice
Předtím, než se naučíte čistit sochu z pryskyřice, je důležité znát složení tohoto materiálu.
Podívejme se na vše, co potřebujete vědět o epoxidové pryskyřici!
Epoxidová pryskyřice: vše, co potřebujete vědět
Epoxidová pryskyřice byla vytvořena koncem 90. let 19. století v Rusku chemikem Prileschajevem. Teprve od 50. let 20. století se tato pryskyřice začala prodávat, zpočátku v leteckém průmyslu.
Epoxidová pryskyřice je dvousložkový termosetový tekutý polymer. Jinými slovy, pryskyřice je zpočátku tekutá a po smíchání s tvrdidlem dochází k chemické reakci. Epoxidová pryskyřice tedy přechází z kapalného do pevného stavu. Správným smícháním obou materiálů vznikne velmi pevné lepidlo, které se jen tak neoddělí.
Epoxidová pryskyřice je syntetická pryskyřice, která je velmi univerzální a používá se k mnoha různým účelům. Ve skutečnosti se tato pryskyřice používá stejně tak k výrobě uměleckých předmětů, například k výrobě soch, jako při kutilských opravách.
Hlavní výhodou epoxidové pryskyřice je její odolnost. Je totiž známo, že odolává mnoha prostředím, jako je vlhkost, teplo nebo chlad. Tento materiál je také odolný vůči změnám teplot, ale také vůči degradaci v průběhu času.
Tvorba soch
Proces výroby pryskyřicových sošek nebo statuet je poměrně jednoduchý. Potřebujete pouze formu, obvykle vyrobenou ze silikonu, a nalít do ní pryskyřici. Po 24 až 48 hodinách lze formu z formy vyjmout
.
Pokud se chcete dozvědět více o tom, jak se vyrábí sochy z pryskyřice, níže jsme pro vás našli video.
Když čekáte, až si ji vyrobíte sami, doporučujeme vám navštívit naši sbírku resinových soch, kde najdete spoustu soch!
2. Údržba sochy z epoxidové pryskyřice
Epoxidová pryskyřice se stejně jako všechny ostatní materiály nečistí sama. Chcete-li ji udržet „zdravou“, musíte znát základy čištění a údržby epoxidové pryskyřice.
Začněme hned tím, že zjistíme, jaké produkty používat!
Jaké produkty mám používat?
První chybou, které je třeba se vyvarovat, je používání abrazivních produktů. Odložte univerzální čisticí prostředky, abyste nepoškodili své pryskyřicové sochy. Vyhnout byste se měli také přípravkům obsahujícím vosk nebo vosk samotný. K tření soch také nepoužívejte zelenou stranu houbiček.
Alkohol bude také zakázán. Někteří lidé si myslí, že alkohol je nejlepší dezinfekční prostředek na všechno a na všechno. Ale pryskyřice si tuto tekutinu nenechá líbit.
Většina neabrazivních domácích čisticích prostředků smíchaných s vodou postačí na většinu soch z epoxidové pryskyřice. Můžete použít měkké mýdlo nebo tekutý prostředek na mytí nádobí.
Nejlépe funguje čisticí prostředek bílý kámen. Ten je 100% přírodní a biologicky odbouratelný. Navíc je snadno k sehnání: koupíte ho ve většině supermarketů a obchodů pro kutily. Chcete-li jej použít, jednoduše potřete čištěný povrch houbičkou. Opláchněte vodou a osušte sochu hadříkem.
Důležitý je výběr vhodné látky. K tomu poslouží ručník, utěrka z mikrovlákna nebo zámiš. Tyto typy utěrek jsou na povrchu jemné a vysoce savé.
Pokud máte zařízení pro čištění párou, můžete ho použít k čištění předmětů z pryskyřice. S tímto typem vybavení nedojde k žádnému poškození. Naopak, odstraní skvrny hluboko pod povrchem, takže je snadno setřete.
Jak často by se měly čistit?
Pro údržbu pryskyřicových soch doporučujeme čistit je jednou týdně podle výše uvedených rad.
Pro udržení epoxidové pryskyřice v co nejlepším stavu můžete jednou měsíčně použít minerální olej nebo Murphyho olej. Nepoužívejte ho však příliš mnoho, protože by socha byla matná a rozmazaná.
Vhodná péče a čištění jsou pro dlouhou životnost vašich díl z epoxidové pryskyřice zásadní. Pokud budete dodržovat výše uvedené pokyny pro čištění a údržbu, získáte nejen lesklé povrchy, ale také vydrží.
Bělení zažloutlé pryskyřice
Předměty z pryskyřice mohou časem ztratit svůj původní lesk a změnit barvu. Ve skutečnosti může tento jev způsobit stáří sochy nebo přílišné vystavení slunci. Ale nebojte se, máme pro vás trik, kterým můžete obnovit její původní lesk.
Nejdříve je třeba sochu vyleštit. Cílem je pryskyřici zahřát a změkčit. To usnadní oddělení částic, které na ní ulpívají, a sochu vyleštit. K tomu je třeba vzít velmi měkký hadřík a víceméně mírnou silou a rychlostí rozetřít celý povrch sochy,
Ponechání sochy z epoxidové pryskyřice venku pod vlivem slunečního UV záření může způsobit její vyblednutí a změnu barvy. V takovém případě nebude mýdlo a voda stačit. Budete tedy muset použít trochu bělícího prostředku. Nesmíte jej však použít čistý, jinak hrozí poškození sochy. Doporučujeme vám použít ho v malém množství pomocí vatové tyčinky a potřít epoxidovou pryskyřici. To by mělo sochu zesvětlit a ta po několika přejetích získá zpět svou barvu.
Kam ji umístit
Pro zachování sochy z pryskyřice je důležité umístit ji na vhodné místo. Především, pokud ji umisťujete venku, nevystavujte ji přílišnému slunečnímu záření: časem by socha vybledla. Nezapomeňte ji také přenést dovnitř a v zimě ji udržovat v suchu. Tím se předmět zachová. Všechny naše XXL sochy z pryskyřice jsou však ošetřeny tak, aby odolávaly UV záření a špatnému počasí. Objevte je kliknutím na obrázek níže.
Pokud ji umístíte uvnitř domu, neměli byste se setkat s žádnými problémy. Stačí použít výše uvedené rady týkající se čištění. Tím udržíte figurku v dobrém stavu a zachováte ji.
Jak opravit sochu z pryskyřice
Resinové sochy a figurky jsou atraktivním doplňkem každé zahrady. Venku však může dojít k jejich poškození. Pokud se některá z vašich oblíbených venkovních pryskyřicových soch poškodí, nekupujte si za ni náhradu.
Většinu pryskyřicových soch lze snadno a rychle opravit s minimálními náklady. Postup opravy pryskyřicové sochy je jednoduchý: všechny opravy kromě těch nejzávažnějších byste měli zvládnout za méně než hodinu.
Krok 1: Broušení
Poškozené nebo poškozené povrchy pryskyřicové sochy obrousíte jemným smirkovým papírem. Přebytečný prach z pryskyřice otřete vlhkým hadříkem. Odkryté povrchy musí být hladké a zbavené prachu a nečistot. Čistý povrch umožní lepidlu nebo epoxidu správně přilnout k pryskyřici.
Krok 2: Lepení
Jsou-li zlomky malé, použijte superkyanoakrylátové lepidlo, abyste malé zlomky slepili. Na poškozené plochy naneste tenkou linku lepidla a držte zlomené kousky pohromadě po dobu 1 minuty. Přebytečné lepidlo lehce zbruste, abyste vytvořili hladký lepený povrch. Před natřením opravené plochy otřete případný prach vlhkým hadříkem.
Jsou-li zlomené kusy větší, je třeba použít směs epoxidové pryskyřice a tužidla. Tyto materiály najdete v obchodech pro kutily. Na každý rozlomený kousek naneste malé množství epoxidové pryskyřice a dávejte pozor, aby se látka nedostala na vnější stranu pryskyřice. Přitiskněte kousky k sobě a podržte je 30 sekund, případně postupujte podle pokynů na obalu epoxidu. Pokud místo potřebuje dodatečnou oporu, omotejte kolem kousku gumičky nebo uvažte provázek, aby opravované místo drželo.
Krok 3: Malování
Po opravě sochy můžete poškozená místa v případě potřeby natřít vhodným odstínem akrylové barvy. Lze použít i lak na nehty, ale hrozí, že zaschne s lesklým povrchem.
Pokud se vám ani po veškerém úsilí nepodařilo sochu opravit, zveme vás k nahlédnutí do naší sbírky soch z pryskyřice, abyste ji mohli nahradit.
Navštívíte-li naši sbírku pryskyřicových sošek, můžete si ji doplnit nebo si pořídit své první dílo. Nabízíme široký výběr, takže si můžete vybrat styl, který vám bude nejlépe vyhovovat!
Objevte ji nyní kliknutím na obrázek níže.