Banksy v Palestině

Chcete se dozvědět něco o historii mezi Palestinou a Izraelem? Chcete vidět díla, která streetový umělec Banksy vytvořil v Palestině, konkrétně v Betlémě a Gaze?

Takže jsme rádi, že vám můžeme říct, že jste na správném místě. Street Art Galerie je internetový obchod specializující se na pouliční umění. Přinášíme vám ty nejlepší informace oměstském umění.

Konflikty mezi Palestinou a Izraelem trvají již více než 100 let. Napětí mezi oběma zeměmi přetrvává a dosažení dohody se zdá být komplikované. Slavný britský pouliční umělec Banksy navštívil Palestinu již několikrát, aby zde vytvořil fresky, přičemž každá z nich je překvapivější než ta předchozí!

V tomto článku se dozvíte:

  • Historie mezi Palestinou a Izraelem
  • Dílo vytvořené malířem Banksy v Palestině.

Doufáme, že si čtení užijete a že se dozvíte spoustu nových věcí!

Shrnutí dějin Palestiny

Izraelsko-palestinský konflikt trvá již léta a stojí v něm proti sobě židovský nacionalismus a arabsko-palestinský nacionalismus. Od roku 1917 je země ve válečném stavu a dosud nebylo dosaženo žádné mírové dohody. Pojďme se společně podívat na chronologický přehled dějin Palestiny, abychom tento konflikt lépe pochopili.

V 19. a 20. století opustilo některé evropské země více než 600 000 Židů, kteří se kvůli krutému pronásledování usadili v osmanské oblasti. V Palestině se počet židovských obyvatel zvýšil z 24 000 v roce 1882 na 443 000 v roce 1935.

1916:V zájmu svých zájmů během první světové války slibuje britská vláda Arabům podporu, pokud se vzbouří, aby oslabili Osmanskou říši.

1917: Ve stejné době se britská vláda Balfourovou deklarací zavázala, že pomůže vybudovat židovský národní domov v Palestině. Tyto dva návrhy z let 1916 a 1917 měly prohloubit vnitřní konflikty v zemi

.

1947: Od roku 1917 je Palestina okupována Velkou Británií. Po druhé světové válce se v Palestině usadilo mnoho Židů. Britský stát byl již zastaralý, a tak se ho ujala Organizace spojených národů. Organizace spojených národů navrhla plán rozdělení mezi židovský a palestinský arabský stát. Hlavní město, Jeruzalém, je pod mezinárodní kontrolou. Plán je schválen, přestože palestinští Arabové jsou proti němu.

Květen 1948: Vznik Státu Izrael. Jeho sousedé, Liga arabských států (tvořená Palestinci a některými sousedními zeměmi), mu vyhlašují válku. Tento konflikt umožnil Izraeli získat území a donutil 700 000 Palestinců opustit Palestinu. Pro Palestince to byla traumatizující zkušenost, která vešla ve známost jako Nakba: katastrofa.

1967: Vypukne šestidenní válka, která opět umožní Izraeli získat území. Získává východní Jeruzalém, Západní břeh Jordánu, Gazu, egyptský Sinaj, syrské Golany a zbytek mandátní Palestiny. Na palestinská území se začali stěhovat izraelští osadníci. OSN reaguje a odsuzuje izraelskou okupaci.

1973: Egypt a Sýrie zahájily útok, aby získaly zpět to, co jim patří. Arabské země a SSSR je podpořily, zatímco Spojené státy poslaly Izraeli letadlem 22 000 tun zbraní jako naléhavou záležitost. Izraeli se podařilo postupně získat půdu pod nohama.

Arabské země se však rozhodnou zvýšit ceny ropy o 70 % a snížit produktivitu o 5 %, aby Spojené státy a spojenci Izraele, kteří jsou hlavními spotřebiteli, vyvíjeli tlak na Izrael, aby vrátil zemi. Sinaj se v roce 1975 stal opět egyptským a část Golanských výšin byla vrácena Sýrii.

1987: Palestinské obyvatelstvo se bouří proti izraelské okupaci a vychází do ulic ozbrojeno především kameny. Tato událost se nazývá intifáda.

1993: Dohody z Osla jsou podepsány mezi Jásirem Arafatem, palestinským vůdcem, který souhlasí s uznáním Izraele, a Jicchakem Rabinem, izraelským premiérem. Hamas (palestinské islamistické hnutí, které bojuje proti Izraeli) toto uznání odmítá a zvyšuje počet svých útoků.

  • Vzájemné uznání OOP (Organizace pro osvobození Palestiny) a Státu Izrael
  • .

  • Vytvoření Palestinské samosprávy.
  • Přechodná autonomie pro palestinská území

2001: Hamas obnovil útoky. Izraelská armáda často reaguje radikálně. Gaza je vystavena blokádě a západní břeh Jordánu a východní Jeruzalém jsou stále okupovány. Izrael zesiluje svou kontrolu nad okupovanými palestinskými územími.

1995: Vražda Jicchaka Rabina izraelským extremistou. Dohody z Osla jsou tak porušeny.

2002: Izrael staví na Západním břehu Jordánu 730 km dlouhou separační zeď. Během výstavby této zdi oddělující hranice Izrael zasáhl do palestinského území. Mezinárodní soudní dvůr ji proto označil za nezákonnou.

2005: Izraelská vláda se v zájmu uklidnění situace rozhodla odstranit židovské osady z Gazy, ale ponechala si kontrolu nad hranicemi. Pásmo Gazy ovládá Hamás a v následujících letech roste napětí mezi islamistickým hnutím a Izraelem. Izrael zavádí proti oblasti blokádu. Mezi oběma územími dojde k několika střetům.

2014: Izraelské letectvo útočí na oblast Gazy a způsobuje rozsáhlé škody. Jsou zničeny domy, školy, nemocnice a jediná elektrárna.

2017: Obě strany považují Jeruzalém za své hlavní město. Bývalý americký prezident Donald Trump oznamuje, že v Jeruzalémě zřídí velvyslanectví, a prohlašuje město za hlavní město Izraele. Toto rozhodnutí odsoudila OSN. Palestinci si již nepřejí, aby USA zasahovaly do mírového procesu jako prostředník.

Dnes: Dohoda vypadá složitě. Západní břeh Jordánu tvoří palestinská města a vesnice a četné osady.

Banksyho díla v Palestině

Zdi postavená Izraelem na hranicích Západního břehu Jordánu vzbudila zájem mnoha umělců a zejména Banksyho, který Palestinu několikrát navštívil, aby zde vytvořil své slavné šablony a vyjádřil svůj názor. V roce 2005 Banksy zahájil projekt Santa’s Ghetto, v jehož rámci vytvořil díla pouličního umění na zdi oddělující Palestinu od Izraele. Spolu s dalšími umělci se snažil oživit tuto známou bariéru.

Účelem této 700 km dlouhé zdi postavené v roce 2002 je zabránit palestinským teroristům ve vstupu do Izraele. Z pohledu Palestinců je tato zeď spíše rasovým oddělením.

Banksy v Betlémě

Banksy vytvořil ve městě Bethlehem řadu děl. Několikrát se tam byl podělit o svůj talent. Pojďme všechna tato díla ve městě společně objevit.

Dívka prohledávající vojáka – Dívka prohledávající vojáka

Tento obrázek vytvořil Banksy v roce 2007 a nachází se na separační zdi v Betlémě. Vojáka prohledává malá holčička, nikoli naopak. Na zadní straně tohoto obrázku je reálnější událost v Palestině. Banksymu se podařilo ilustrovat kontroverzní myšlenku: myšlenku pronásledování dětí.

Armoured Dove – La Colombe Armindée

Bankovní holubice od Banksyho je dílo kritizující ty, kteří se podílejí na konfliktu mezi Palestinou a Izraelem. Graffiti namalované na betonové zdi na Západním břehu Jordánu zobrazuje bílou holubici s roztaženými a rozevřenými křídly, která v zobáku drží olivovou ratolest, údajně symbol míru. Holubice na obrázku má však na sobě pancéřovou vestu a na hruď jí míří červený ukazovák. Obrázek obrněné holubice je v této zemi, kde panuje vysoké napětí, odvážným prohlášením:mír nelze nastolit, když si ho zúčastnění nepřejí.

Mír na Zemi – Paix sur Terre

Dílo nastříkané v roce 2017 nese nápis „Peace on Earth„. Je na něm hvězdička představující polární hvězdu a text malým písmem „Platí podmínky„. Ve francouzštině to znamená „Terms and conditions of use“ (Podmínky používání).

Angels – Andělé

Šablona namalovaná ve stejné době jako „Mír na zemi“ zobrazuje dva anděly vybavené páčidly, kteří se pokoušejí překonat oddělovací zeď. Jako vždy u Banksyho je místo pro toto roztomilé a drzé dílo ideální.

Vyhazovač květin – Lanceur de Fleurs

Rage, the Flower Thrower“ nebo „Love is in the Air“ je jednou z Banksyho nejikoničtějších šablon. Zobrazuje maskovaného Palestince, který hází kytici květin.

Nahrazením zbraně kyticí květin se Banksy zasazuje o mír. Ve skutečnosti se rozhodl instalovat tento konkrétní vzkaz v oblasti s vysokým počtem konfliktů. Dílo také vyjadřuje myšlenku, že mír je výsledkem aktivní práce. Kytice může také představovat vzpomínku na životy ztracené v dlouhém izraelsko-palestinském konfliktu

.

Dívka s balónky – La Fille Avec Les Ballons

Toto dílo představuje sen palestinské dívky, která pomocí balónků letí na svobodu přes separační zeď. V díle Debata o balónech Banksy využívá nevinnost tohoto dítěte proti brutalitě této zdi.

Donkey Documents – Oslí dokument

Dílo se nachází na Západním břehu Jordánu a bylo vytvořeno v roce 2007. Malba zobrazuje těžce ozbrojeného izraelského vojáka, který kontroluje doklady totožnosti osla. Význam je nejasný: možná si Banksy chtěl vystřelit z průkazů totožnosti vydávaných izraelskou vládou. Pro Palestince je však „osel“ urážkou. Krátce poté byla část zdi s nápisem „Doklady osla“ ze svého místa odstraněna.

Mokrý pes – Chien Mouillé

Dílo ze zdi odstranili Palestinci s cílem prodat ho na Ebay. Po třech letech ho nakonec nechali ležet na dvoře kameníka, protože dílo bylo příliš složité na převoz.

Escapism – Útěk

V obraze „Escapism“ představuje Banksy nevinnost dětí. Dítě je šťastné a usměvavé, protože si křídou nakreslilo žebřík, který mu má pomoci vylézt na zeď! Uliční umělec opět ukazuje nevinnost proti brutalitě této zdi.

Beach Boys – Garçons à la Plage

Na graffiti jsou vyobrazeni dva malí chlapci v černobílém provedení, kteří si hrají v písku. Nad nimi je falešná díra s barevnou nebeskou krajinou. V pozadí jsou palmy a v popředí krásné modré moře. Obě děti stojí za plotem s lopatkami a kbelíky. Vypadají šťastně a dívají se na diváka.

Pláž je nepřístupná, protože díra je příliš vysoko. Banksy kritizuje zeď a právo každého člověka doufat v lepší budoucnost. Děti nás upozorňují na utopický sen. Zeď, která nás měla chránit, je ve skutečnosti překážkou míru. Umělec nás nutí přemýšlet o otázce skutečného a neskutečného.

Chlapec na pláži – Le Garçon à la Plage

Chlapec s kbelíkem a rýčem představuje nevinnost mládí. Díra ve zdi představuje rozbitou politiku. Jasně modrá obloha představuje svobodu a příležitost.

Okno na další břeh – Okno na Západní břeh

Banksy chce Izraelcům ukázat, že jejich zeď jim dává falešný pocit bezpečí. Židle, květiny a okno s výhledem na hory symbolizují bezpečí a klid. Hory a lesy jsou typické pro jiné podnebí, než jaké panuje v Izraeli.

Rolling Back the Wall – Faire reculer le Mur

Na této fresce Banksy zobrazuje policistu, který otevírá část zdi a odhaluje za ní krásnou krajinu. Policie je pro něj strážcem reality. Ukazuje, že pořádkové síly nás mají chránit a činit svět bezpečnějším, zatímco ve skutečnosti způsobují chaos a destrukci.

Vystřihněte to

Umělcovo poselství této šablony je jednoduché. Jednoduše říká, že je nejvyšší čas, aby se tato betonová zeď oddělující Izrael od Palestiny otevřela.

Stabilní podmínky – Podmínky stájí

Tímto dílem street artu nám Banksy ukazuje, že zeď se netýká jen lidí, ale také zvířat. Snadno v něm můžeme rozeznat zavřeného koně.

Banky v Gaze

Urbanista Banksy zveřejnil na svých webových stránkách snímky uměleckých děl, která vytvořil v Pásmu Gazy. Natočil také dvouminutové video o životě na palestinském území s názvem „Udělejte z tohoto roku rok, kdy objevíte novou destinaci„. Ve francouzštině to znamená „Make this the year YOU discover new destination“ („Udělejte z tohoto roku rok, kdy objevíte novou destinaci“).

Tady jsou tři díla, která vytvořil v Gaze.

Niobé

Níže uvedená šablona zobrazuje Niobu, klasickou postavu truchlící nad ztrátou svých dětí.

Kočička z Gazy

„Přišel k nám místní muž a zeptal se: „Prosím vás, co to znamená?“ Vysvětlil jsem mu, že chci upozornit na zkázu v Gaze tím, že zveřejním fotografie na svých webových stránkách, ale na internetu se lidé dívají jen na obrázky koťat.“ Banksy

„Přistoupil ke mně místní muž a zeptal se: „Co to prosím znamená?“ Vysvětlil jsem mu, že jsem chtěl zveřejněním fotografií na svých webových stránkách upozornit na ničení Gazy, ale na internetu si lidé prohlížejí jen obrázky koťat.“ Banksy

Kolotoč Mirador

Třetí šablona, namalovaná na zdemolované budově, zobrazuje kotě, které si hraje s rezavou kovovou koulí namotanou jako měkké klubko vlny.

Video Banksyho v Gaze

Banksy se na palestinské území dostal sítí temných tunelů a na videu je vidět, jak se prodírá tmou. Ve videu popisuje Gazu jako „mimo turistické trasy“ a dále dodává, že „přístup je možný přes síť nelegálních tunelů.“

.

Umělec natočil video s humorem druhého stupně, aby přiměl lidi, kteří se na něj dívají, reagovat a udělat si z této skandální situace legraci. Podívejte se na video níže.

Objevte všechna Banksyho díla!

Teď, když už znáte celou historii mezi Palestinou a Izraelem a objevili jste většinu Banksyho díla v této zemi, zveme vás k objevování reprodukcí a nálepek, které prodáváme v našem internetovém obchodě.

Objevte reprodukce šablon kliknutím na obrázek níže!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *