Chcete poznat 10 nejoblíbenějších děl street artu?
Tedy jste na správném místě. Street Art Galerie pro vás připravila článek, který vám představí 10 nejlepších děl street artu. Kromě blogu o street artu má Street Art Galerie také online shop, kde najdete dekorace, oblečení, skateboardy, ale také kryty na telefony.
Street art je umělecké hnutí, které vzniklo v 60. letech 20. století ve Spojených státech. Od té doby se mnoho umělců proslavilo nabídkou angažovaných děl. Principem této umělecké formy je totiž předávat sdělení a nabízet výstavy, které jsou přístupné všem.
Začněme žebříček první nástěnnou malbou v této desítce.
1. Holčička s balónkem – Banksy
Uliční umělec Banksy je zvyklý předávat úderná sdělení prostřednictvím různých děl, která vytváří po celém světě. Rád provokuje a vyzývá, k čemuž využívá především techniku šablon.
Urbanistické dílo s názvem Dívka s balonem je pravděpodobně nejznámějším urbanistickým uměním. Poprvé se tato Banksyho šablona objevila na zdi londýnské radnice v roce 2002 a doprovází ji věta „Vždycky je naděje“
.
Kresba zobrazuje černobílou holčičku, které z ruky uniká červený balónek ve tvaru srdce. To, co dělá toto dílo tak zajímavým, je jeho schopnost předat poselství během několika vteřin.
Toto dílo se v roce 2018 znovu objevilo v aukci. Sítotisková verze vyrobená umělcem se během prodeje sama zničila, což způsobilo obrovský artbuzz.
V našem internetovém obchodě máme k dispozici reprodukci tohoto díla. Nabízíme verzi Banksyho Holčička s balónkem vytištěnou na kvalitním plátně v různých rozměrech.
2. Chuuuttt – Jef Aérosol
Jef Aérosol alias Jean-François Perroy je francouzský průkopník street artu. Pochází z Nantes a na pozadí se pohybuje od 80. let 20. století. Na všechna svá díla umisťuje jako podpis červenou šipku.
Dílo Chuuuttt !, které vytvořil Jef Aérosol v roce 2012, pokrývá celý úsek zdi v Paříži. Tato freska se nachází na Place Stravinsky a je autoportrétem umělce, který nás vyzývá, abychom přiložili uši k zemi a naslouchali tomu, co se děje kolem nás. Často totiž máme tendenci spěchat a nenaslouchat si. V této velké kresbě nás Jef Aérosol vyzývá, abychom se zklidnili a udělali si pětiminutovou přestávku.
Toto dílo je šablona ve 4 pásech o výšce 22 metrů a šířce 14 metrů. Autor, který za projektem stojí, přizval k účasti na návrhu této fresky další známé pouliční umělce, jako jsou C215, Kris Trappeniers, Blek le Rat, Miss Tic a Vhils.
3. My mladí – Keith Haring
Keith Haring se narodil v roce 1958 v Pensylvánii a zemřel v roce 1990 v New Yorku. Svou uměleckou kariéru zahájil kreslením bílou křídou v newyorském undergroundu. Právě tímto způsobem vytvořil své stylizované postavy, zvířata a mýtické objekty.
Tuto nástěnnou malbu s názvem We The Youth vytvořil Keith Haring v roce 1987. Jedná se o jediné dílo vytvořené ve spolupráci s Keinthem Haringem, které zůstalo neporušené na svém původním místě. Na vzniku tohoto barevného díla se podílely také CityKids z New Yorku a Brandywine Workshop z Filadelfie. V roce 2013 byla nástěnná malba restaurována organizací Mural Arts Philadelphia.
Banksy vzdala hold zesnulému pouličnímu umělci. Na londýnskou zeď nakreslil šablonovitý umělec muže, který drží psa na vodítku. Pes, který je bílé barvy, má stylizovanou podobu, jakou dělal Keith Haring. Prohlédněte si toto dílo vytištěné na tričku v našem internetovém obchodě.
4. Etnias – Eduardo Kobra
Eduardo Kobra je streetartový umělec narozený v roce 1976 v brazilském São Paulu. Je známý svými humanitárními a protiválečnými uměleckými počiny.
V roce 2016 navrhl umělec Eduardo Kobra pro olympijské hry v Riu tuto velkolepou nástěnnou malbu o rozloze 2787 metrů čtverečních. Nástěnná malba s názvem Las Etnias (francouzsky „etnické skupiny“) zobrazuje pět tváří z pěti různých kontinentů. Tyto tváře představují pět propletených kruhů, které samy o sobě představují pět kontinentů spojených olympismem.
Brazilský pouliční umělec na díle pracoval dva měsíce. Celkem bylo použito 100 nádob s bílou barvou, 400 nádob s barevnou barvou a 3 500 plechovek barvy ve spreji. Tato obrovská freska je největší nástěnnou malbou na světě vytvořenou jedním člověkem.
Pokud máte rádi díla plná barev, zveme vás, abyste si prohlédli všechny naše barevné obrazy street artu. Najdete zde spoustu originálních obrazů plných půvabu.
5. Vrhač květin – Banksy
Během Banksy v Palestině vytvořil pouliční umělec řadu poutavých děl, včetně jednoho s názvem Vrhací květináč. Šablona, které se ve francouzštině říká „vrhač květin“, je jednou z nejikoničtějších šablon anglického umělce.
Na díle, které se poprvé objevilo v Jeruzalémě, je zobrazenmaskovaný Palestinec, který místo molotovova koktejlu hází kytici květin. Na tomto vyobrazení má postava na hlavě obrácenou čepici a šátek, aby skryla svou identitu. Zatímco postava je spíše pochmurná, květiny jsou vyobrazeny v jasných, pestrobarevných odstínech. Dávají naději na mírové řešení izraelsko-palestinských konfliktů.
Pokud se vám tato kresba od Banksyho líbí, doporučujeme vám, abyste si ji umístili do svého domova. Za tímto účelem si jednoduše objednejte reprodukci Vrhacího květu z našeho obchodu Street Art Galerie.
6. Soužití – Combo
Combo je streetartový umělec, který se narodil ve Francii libanonskému křesťanskému otci a marocké muslimské matce. Jeho umělecká tvorba spočívá především v lepení plakátů, které sám navrhuje, na zdi budov. Někdy také sprejuje své vzkazy.
Některá jeho díla byla publikována ve francouzštině.
Na výše uvedeném díle se Combo zobrazil vedle slova „Coexist“. To je napsáno písmenem C ve tvaru půlměsíce, písmenem X ve tvaru Davidovy hvězdy a písmenem T ve tvaru křesťanského kříže. Tímto sdělením uliční umělec obhajuje mír mezi různými vírami a náboženstvími.
Po těchto různých nástěnných malbách ve stejném stylu byl Combo napaden čtyřmi muži poté, co odmítl odstranit jednu ze svých pokojných maleb. V návaznosti na to zahájil v Paříži kampaň, v rámci které pokryl ulice letáky s nápisem „Coexist“
.
7. Marianne – Shepard Fairey (Obey)
Shepard Fairey je významnou osobností současného streetartového hnutí. Do povědomí se dostal počátkem 90. let 20. století svou kampaní Andre the Giant Has a Posse. Je angažovaným umělcem, který se staví proti bezpráví.
V roce 2015 vytvořil Shepard Fairey obraz jako reakci na teroristické útoky v Bataclanu. Ten představuje Mariannu se slovy francouzského hesla: Liberté, Égalité, Fraternité.
Malbu poté poničili anonymní umělci a aktivisté. Ti portrét a použitá slova doplnili o slzy a další prvky. Umělec proto dílo obnovil tak, že do Marianniny tváře přidal slzu. Tato slavná slza představuje všechny doby, kdy nebyly respektovány hodnoty Francie.
8. Nikdo mě nemá rád – iHeart
iHeart je kanadský urbanistický umělec, který stejně jako Banksy používá především techniku šablon. Tímto uměním vyjadřuje svůj názor na společenské problémy.
Toto dílo vytvořené ve Vancouru ve Stanley Parku se v roce 2014 stalo druhým nejoblíbenějším streetartovým dílem na světě. Urbanistickou malbu vytvořila společnost iHeart. Dílo se rychle rozšířilo po internetu a stalo se virálním. Banksy ho sdílel i na své stránce na Facebooku.
Kresba street art je útokem na sociální sítě. Vidíme na ní plačící dítě, které si stěžuje, že má na Instagramu 0 sledujících, 0 komentářů a 0 „lajků“. Prostřednictvím tohoto obrázku ukazuje, že jsme digitálně hyperpropojeni, a přesto jsme od sebe tak odtrženi.
9. Bostonský obr – Os Geomos
Os Gemenos, což v portugalštině znamená „dvojčata“, je dvojice umělců, která stojí za mnoha obrovskými nástěnnými malbami. Ostavio a Gustavo Pandolfo jsou brazilská dvojčata, která stojí za výše uvedenou velkolepou bostonskou nástěnnou malbou.
Bostonský obr je dílo zobrazující postavu se žlutou tváří obklopenou oděvem. Je opřený o zeď za sebou, kolena má zastrčená na hrudi a na sobě barevné oblečení. Toto efemérní dílo, vytvořené v roce 2012, obletělo celý svět.
10. Inside Out, Time is Now, Yalla ! – JR
JR je francouzský umělec, který používá techniku fotografické koláže a zasahuje do veřejného prostoru po celém světě. Vlastním jménem Jean René, JR vytváří angažovaná díla s poselstvím svobody a identity.
Inside Out, Time is Now, Yalla ! je projekt, který v roce 2011 realizoval JR se svým týmem v Izraeli a Palestině. Instalovali obří fotobudky, které denně vyprodukují přibližně 1 000 fotografií. Tyto fotografie pak byly rozdány každému, kdo se chtěl zúčastnit hry, aby je mohl nalepit, kamkoli si přál, a rozšířit je po obou zemích. V komplikovaném kontextu mezi Izraelem a Palestinou chtěl JR prostřednictvím svých černobílých fotografií obě komunity sblížit.
Slovo „Yalla!“ použité v názvu projektu je arabský výraz, který znamená „pojďme!“. Jedná se o slovo, které používají obě země, a tedy o způsob, jak obě komunity sblížit.
Najděte svůj oblíbený streetartový kousek!
Představili jsme vám 10 nejpopulárnějších a nejdiskutovanějších děl pouličního umění. Od této chvíle už pro vás tyto fresky nebudou mít žádná tajemství.
Chcete-li objevit ještě více street artu a nasát hodnoty street artu, zveme vás k návštěvě naší sbírky street artových obrazů, kde najdete některé z reprodukcí, které jsme zmínili výše, ale také další tisky v originálním stylu. Chcete-li objevit tuto slavnou sbírku, zveme vás k kliknutí na obrázek níže.