Jaký je účel pouličního umění?

Zajímá vás, co je to street art? Chcete se dozvědět více o graffiti? Zajímá vás jeho účel? Chcete znát jeho historii? Pak jste na správném místě!

Jsme zapálení pro tuto formu umění a pomůžeme vám dozvědět se o ní něco víc.

Většinou se jedná o pouliční umění neznámých umělců, kteří chtějí vyjádřit silné politické poselství nebo odsoudit společnost. Graffiti jsou prováděna nelegálně na soukromém nebo veřejném majetku a jsou zakázána. S povolením je však považováno za veřejné umění. graffiti se stala součástí muzeí a galerií.

V tomto článku se dozvíte:

  • Co je to městské umění
  • Hodnoty pouličního umění
  • 5 nejlepších graffiti umělců na světě

Přečtením tohoto článku se dozvíte mnoho informací o graffiti. Pouliční umění už pro vás nebude mít žádné tajemství a budete znát jeho historii, účel i důsledky.

Už žádné plýtvání časem, pojďme rovnou k jádru věci!

1. Co je to městské umění?

Než se dostaneme k jádru věci a definujeme, co je městské umění, je důležité začít od základů, abychom pochopili, o čem mluvíme.

Začněme tedy hned se vším, co potřebujete vědět o výskytu malby na městských zdech a definici street artu.

Historie městského umění

Nejprve se musíme vrátit do 20. a 30. let 20. století v New Yorku, kde se začaly objevovat gangy, které kreslily graffiti na vlakové vagony a zdi budov. Tyto nové kresby tvoří jeden z prvních projevů street artu.

Po těchto událostech znamenala 70. a 80. léta 20. století důležitý zlom v historii street artu. Toto konfliktní období vedlo mladé lidi k reakci na společenské a politické prostředí. Chtěli mít možnost svobodně vyjadřovat své názory. Kreativně a rebelsky vytvořili umělecké hnutí, které odsuzovalo společnost. Toto období mělo skutečný dopad na historii street artu.

Tento nový fenomén okouzlil New York, město, kde to všechno začalo. Tagy se zpočátku začaly objevovat v městském metru. Velmi rychle se tato nová móda začala týkat i dalších velkých amerických měst, jako jsou Los Angeles a Chicago.

V následujících letech tato nová kultura přitahovala pozornost veřejnosti. Díky fotografům se začala objevovat jména umělců. Jedním z nejuznávanějších jmen v archivu street artu je Martha Cooper, fotografka, která byla svědkem zrodu fresek.

Význam tohoto umění

Pro mnohé ulicejní umělce je toto nové umění novým způsobem vyjádření sebe sama a vyjádření svého názoru (o hodnotách tohoto umění pojednává jedna z následujících částí).

Pokud si pojem „street art“ rozdělíme, rychle pochopíme, že se skládá ze slova „street“, které v angličtině znamená „ulice“, a „art“, což je podle definice prostředek, který se dotýká smyslů a emocí veřejnosti prostřednictvím díla.

Urban art je tedy pojem zahrnující všechna umění, která lze vidět v ulicích města nebo čtvrti. Možných technik je několik: může se jednat o graffiti, tagy, díla vytvořená pomocí šablon, instalace nebo dokonce videa.

Proč je graffiti zakázáno?

Existují dva druhy graffiti:

  • Autorizované kresby: jedná se o ty, které jsou považovány za veřejné umění. U nich se povolení vydává předem.
  • Neautorizované kresby: jsou považovány za vandalismus. Jsou provedeny na soukromém nebo veřejném pozemku a nemají zákonné oprávnění.

Právně řečeno, graffiti považované za vandalismus je znehodnocením majetku. Bylo prokázáno, že mají negativní dopady na své okolí. Kriminologové totiž pozorovali „efekt sněhové koule“. To znamená, že když dojde k vandalskému činu na jednom místě, následují další.

Dr. George Kelling a James Q.Wilson se touto teorií zabývali. Pokud někdo ve městě rozbije okno, zvyšuje se pravděpodobnost dalších rozbitých oken a graffiti.

V těchto oblastech došlo také k nárůstu skutečné násilné trestné činnosti. Výzkumníci dospěli k závěru, že existuje přímá souvislost mezi pouličním násilím, vandalismem a nepořádkem ve společnosti.

Tato teorie, nazvaná Teorie rozbitých oken, publikovaná v roce 1982, tvrdí, že kriminalita je důsledkem nepořádku a že pokud je na místě přítomna zanedbaná péče, ať už se jedná o počmárání nebo graffiti, lidé procházející kolem se o místo přestanou zajímat a škody se zvýší.

Podle teorie obou lékařů můžeme pozorovat účinky tohoto obrazu a vyvodit závěry o funkci graffiti ve veřejném prostředí.

2. Hodnoty pouličního umění

Teď, když už víme něco víc o tom, co je to městské umění, jaký je jeho původ a historie, je čas společně objevit jeho hodnoty a způsoby využití.

Městské umění lze považovat za nástroj pro sdělování našich názorů, vyjadřování politických obav a kladení obtížných otázek. Využití je velmi proměnlivé, v některých případech je dokonce vnímáno jako prostředek zkrášlování měst. Podíváme se na tři způsoby jeho využití.

Vystavování k sebevyjádření

Především je street art způsob, jak se vyjádřit, ukázat své myšlenky, provokovat a odporovat. Ostatně mnoho umělců je známých právě z těchto důvodů.

To platí zejména pro Banksyho a jeho četná díla namířená proti státu a politice. Mnoho reprodukcí Banksyho je ostatně k dispozici v naší galerii.

Sdělení, která graffiti umělci předávají, jsou přístupná všem a každý je může vidět. Jsou snadno srozumitelná a dobře se na ně dívá. Je to galerie současného umění, která je zdarma a otevřená ve dne i v noci.

Pro tuto uměleckou formu, která je považována za nepaměťovou, neexistují žádná pravidla. Je to forma svobody otevřená umělcům i veřejnosti. Pouliční umělci tak mohou předávat poselství a veřejnost je může pozorovat, aniž by utratila peníze.

Malování k dekoraci

Dnes se street art považuje také za dekorativní styl. Díla velkých jmen jsou totiž reprodukována na obrazech, takže každý může mít městské umění u sebe doma. Objevte výběr obrazů v našem internetovém obchodě kliknutím na obrázek níže.

Kromě soukromých osob se street art v některých městech používá také při renovaci měst. V průběhu let si street art našel své místo a již není považován za vandalismus, ale spíše za samostatný styl.

V ložnicích dětí a dospívajících se také objevují graffiti s křestním jménem na části zdi. Tato často velmi barevná výzdoba interiéru se ukazuje jako velmi oblíbená, a to natolik, že už ji každý viděl nebo o ní slyšel.

Graffiti a chuť riskovat

V umění graffiti existuje stránka zakázaného, která umělce nesmírně přitahuje. Tento druh zakázaného současného umění totiž přitahuje pouliční umělce díky své adrenalinové ilegální stránce.

Obava z dopadení, ostražitá chůze městem, kdy nevíte, co se může stát za rohem, to vše vytváří adrenalin. Kromě myšlenky předat poselství je pro některé z nich hlavní motivací k malování na ulici pomocí bomb chuť riskovat a také pocity, které jim akt nelegálního sprejování poskytuje.

3. 5 nejlepších graffiti umělců na světě

Teď už víme o hodnotách a účelu street artu o něco víc. Jak jsme viděli, street art a graffiti se staly součástí našich životů a jsou nejžhavějším trendem současného umění.

Někteří streetartoví umělci dnes vydělávají velké peníze a mají spoustu fanoušků. Podíváme se na 5 nejznámějších pouličních umělců.

5. Os Gemeos

Os Gemeos jsou dvojčata, průkopníci a vůdčí osobnosti brazilské graffiti komunity a mají také velmi silný vliv na jihoamerické streetartové umění. Tito dva bratři převzali to málo informací, které měli o graffiti v newyorském stylu, a svým jedinečným stylem z něj udělali brazilské.

Jejich použití tradičních znaků ve stylu graffiti, využití prostoru a kombinace severoamerických a jihoamerických vlivů posloužily jako výchozí bod pro pouliční umělce v celé Jižní Americe. Jihoameričtí pouliční umělci by se shodli, že Os Gemeos je silně ovlivnili a jsou pro ně velkou inspirací.

4. Jean-Michel Basquiat

Než se Basquiat stal jedním z nejpopulárnějších newyorských umělců, byl mladým bezdomovcem na útěku, který tvořil graffiti pod jménem SAMO. Za svůj krátký život Basquiat prošel řadou uměleckých kruhů a skončil v těch nejlepších galeriích.

Jeho street art ovlivnil jeho tvorbu na plátně a naopak. V průběhu let jeho dílo pomohlo definovat jednu uměleckou generaci. Stylově ho často napodobují umělci napříč současným uměním, ale málokdy se mu vyrovnají.

3. Keith Haring

Ačkoli se Keith Haring dožil pouhých 32 let, jeho dílo ovlivnilo nejen street art, ale svět umění obecně. Haringovy kreslené postavičky byly stálicemi newyorské umělecké scény 80. let a objevovaly se na všem možném od triček po skateboardy.

Jeho sláva začala kreslením na billboardy ve stanicích newyorského metra. Haringův Pop Shop, kde dával svůj podpis na téměř cokoli, co mohl masově vyrábět, byl předchůdcem značek jako OBEY Giant Sheparda Faireyho a OriginalFake KAWS.

2. Shepard Fairey

Podle toho, s kým mluvíte, může být Shepard Fairey považován za nejlepšího nebo nejhoršího pouličního umělce všech dob. Ať tak či onak, měl velký vliv. Zplodil nespočet napodobitelů a jeho dílo bylo donekonečna parodováno.

Na nelegální pouliční umění přilákal více lidí než kdokoli jiný. Jeho díla ovlivnila lidi jak esteticky, tak koncepčně. Stojí za slavnou značkou OBEY.

1. Banksy

Banksy vstoupil do pouličního umění mnohem později než mnoho jiných umělců. Když kolem roku 2000 přešel od graffiti ke šablonám, měl již své místo mezi velikány. Jeho popularita je tak velká, že jsme ho museli zařadit na první místo našeho seznamu. Je také jediným streetartovým umělcem, který byl nominován na Oscara.

Téměř každý pouliční umělec, který v posledních pěti letech zahájil svou kariéru, vděčí za mnohé Banksymu. Celá graffiti komunita by se shodla na tom, že zvýšil povědomí o městském umění mezi širokou veřejností.

Jak jste jistě pochopili, pouliční umění má dva hlavní účely: fresky slouží k výzdobě a zkrášlení města nebo čtvrti, ale také a především k předání sdělení, k rozporu a výzvě. Někteří graffiti umělci považují toto umění za způsob, jak se vzepřít zakázanému a zvednout si adrenalin, přičemž cílem je vždy provokovat.

Stali jste se odborníkem a městské umění a jeho hodnoty pro vás již nejsou žádným tajemstvím. Od této chvíle se můžete bavit tím, že si budete prohlížet značky na ulici a snažit se pochopit, jaké poselství se za nimi skrývá.

Můžete si zatím prohlédnout naši sbírku obrazů, abyste se dozvěděli více o dílech některých umělců a mohli si s chutí vyzdobit svůj domov.

Objevte ji nyní kliknutím na obrázek níže.


Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *