Jak poznáte Banksyho dílo?

Slyšeli jste o slavném streetovém umělci Banksym a zajímá vás, kdo to je? Vidíte na ulici street art a přemýšlíte, zda není autorem některého z těchto výtvorů právě on?

Prozradíme vám vše, co víme o Banksy!

Banksy je bezpochyby jedním z nejznámějších streetartových umělců. Přestože jeho identita zůstává anonymní, můžeme jeho dílo na ulici rozpoznat podle několika způsobů: podle jeho jedinečného stylu, použití fresek, použitých barev nebo dokonce podle poselství, která šíří.

Přečtením tohoto článku se dozvíte:

  • Kdo je Banksy?
  • Banksyho styl
  • Deset jeho nejlepších děl v průběhu času

Po přečtení celého článku pro vás známý graffiti umělec nebude mít žádné tajemství!

Banksy: kdo je to?

Než se dostaneme k jádru věci a naučíme se rozpoznávat díla umělce Banksyho, je důležité dozvědět se něco více o jeho historii a také o tajemstvích jeho identity.

Začněme bez dalších okolků životopisem umělce!

Biografie Banksyho

Banksy je britský streetartový umělec, který svým uměním zpochybňuje hodnoty společnosti. Jeho díla najdete po celém světě, ale hlavně v Bristolu, Londýně, Los Angeles, New Yorku, Paříži a několika dalších městech.

Jméno společnosti Banksy údajně pochází z výrazu Robbing Banks, což ve francouzštině znamená „vyloupit banku“. Umělec se údajně narodil v roce 1974 v anglickém Bristolu. Pouliční umělec skrývá svou identitu a vždy vystupuje v mikině s kapucí. Tajemství své identity udržuje s pomocí skupiny spolupracovníků.

Banksyho graffiti se začalo objevovat uprostřed bristolské undergroundové scény, což bylo kulturní hnutí konce 80. let. Lze je nalézt i v ulicích města.

V 90. letech 20. století upoutala pozornost Banksyho tvorba, při níž používal k tvorbě graffiti techniku šablony. Ve svých dílech umělec nejen maluje ironické postavy a fráze na zdi budov, ale zanechává také vzkazy se sociálním a politickým obsahem.

Tajemství Banksyho identity

Banksy může být člověk, který sedí vedle vás ve vlaku, pokladní v supermarketu nebo barman na rohu. Ať už je to jakkoli, v noci je to on, kdo skrývá svou tvář a maluje díla známá po celém světě. Banksy je všude a nikde. Je to Jack Rozparovač pouličního umění: hledaný zákonem, ale nemožný k vypátrání.

Banksyho identita nebyla nikdy potvrzena samotným pouličním umělcem a jeho dílo je obecně zahaleno tajemstvím. Jakmile se umělecká díla objeví, Banksy se k nim obvykle hlásí prostřednictvím své oficiální stránky na Instagramu.

V posledních letech se objevilo několik teorií. Zde jsou tři muži, kteří by mohli stát za šablonářem.

Robin Gunninghamová

Existuje mnoho teorií o Banksyho identitě, ale ta nejznámější naznačuje, že umělcem je muž vystupující pod jménem Robin Gunningham.

Gunningham se narodil v roce 1973 v Yate nedaleko Bristolu a mnoho jeho bývalých spolužáků se domnívá, že je Banksy. Gunningham byl prý ve škole talentovaný ilustrátor, který často kreslil karikatury. Banksy skutečně potvrdil, že jeho láska ke kreslení se poprvé projevila právě během školních let.

Původní spekulace o tom, že by se mohlo jednat o streetartového umělce, podpořil snímek Gunninghama pořízený na Jamajce s aerosolovou plechovkou a šablonami, který byl hojně šířen a naznačoval, že se jedná o Banksyho.

Robert Del Naja

Další známé teorie tvrdí, že Banksy je Robert Del Naja z hudební skupiny Massive Attack. Jak již bylo zmíněno výše, Del Naja je již graffiti umělcem a mnoho let působil v Bristolu pod jménem 3D, které Banksy uvádí jako jednu ze svých prvních inspirací. Tato teorie vznikla poté, co DJ Goldie při diskusi o pouličním umělci v podcastu vypustil Banksyho jméno. Řekl: „Nic proti Robovi, ale myslím, že je to geniální umělec. Myslím, že postavil svět umění na hlavu.“

Tento „Rob“ by však klidně mohl být i Robin. Teorii Del Naja podpořili fanoušci, kteří dokázali spojit Del Naja a Banksyho ve dvou případech: nová Banksyho umělecká díla se objevila ve stejném městě, kde hráli Massive Attack. Na rozdíl od Gunninghama však Del Naja tato tvrzení veřejně popřel.

Jamie Hewlett

Další zvěsti v průběhu let tvrdily, že za uměleckými díly stojí zakladatel britské hudební skupiny Gorillaz Jamie Hewlett. Tato teorie se opírá o názor anonymního soudního znalce, který tvrdil, že dokumenty ukazují, že Jamie Hewlett je spojen se všemi společnostmi, s nimiž Banksy obchoduje. Pouliční umělec v minulosti vytvořil také díla použitá v hudebních videoklipech kapely, čímž přilil olej do ohně. Banksyho publicista však tato tvrzení popřel.

Jamie Hewlett byl v průběhu let mnohokrát spatřen, naposledy byl spatřen s osobními ochrannými pomůckami během instalace Banksyho nejnovějšího díla v londýnském metru. V roce 2018 také jeden z kolemjdoucích nahlásil, že ho viděl poblíž nedávné instalace ve městě Hull. Tato pozorování však nestačila k tomu, aby byla jeho tvář jasná. Není také jasné, zda Banksy instaluje všechna svá díla sám, nebo zda si na pomoc povolává tým.

Proč Banksy tají svou identitu?

Přes Banksyho proslulost a skutečnost, že lidé platí statisíce dolarů, aby se dostali k jeho dílu, je většina jeho aktivit ve skutečnosti nelegální. Banksyho veřejná díla vznikají většinou potmě a bez povolení a obvykle se k nim hlásí až dlouho poté, co barva zaschne.

Ačkoli jeho anonymita samozřejmě dodává jeho dílu na intrikách, v konečném důsledku slouží jako vrstva ochrany umělce, protože na mnoha místech je jeho dílo klasifikováno jako trestný čin poškozování cizí věci. Vzhledem k jeho postavení je navíc pravděpodobné, že jeho dílo by mělo menší dopad, kdyby ke svým instalacím přitahoval davy lidí.

Top 10 děl od Banksyho

Mírný západ

V roce 1999 vytvořil Banksy svou první velkou nástěnnou malbu „The Mild Mild West“ v bristolské čtvrti Stokes Croft. Dílo, které zobrazuje plyšového medvěda házejícího zápalnou láhev na tři policisty, maloval umělec tři dny za bílého dne. Ve městě je dodnes k vidění spolu s několika jeho dalšími díly.

Nápisy o rozmazání a 10 librách

V roce 2003, ještě než se stal slavným, namaloval Banksy obal sedmého alba skupiny Blur. Namaloval také bankovky v hodnotě 10 liber a královnu Alžbětu nahradil princeznou Dianou. Tyto bankovky se prodávaly za 200 liber.

Banky v Palestině

Banksy byl v Palestině několikrát. Zveme vás, abyste se podívali na článek věnovaný dílu Banksyho v Palestině a dozvěděli se něco více o umělcových počinech. Při každé ze svých návštěv zanechal svá díla rozesetá po zdech města Mezi nimi:

  • Voják házející květiny

Muralita „Voják házející květiny“ (2005), na níž je zobrazen občan s tváří zakrytou šátkem, který místo bomby hází kytici květin.

Zveme vás, abyste si v našem obchodě prohlédli Stůl pro vrhání květin.

  • Dívka a voják

Na nástěnné malbě „Dívka prohledává vojáka“ (2007), namalované v Betlémě v Palestině, umělec obrací role a ukazuje vojáka opřeného o zeď, kterého prohledává mladá dívka. Prohlédněte si toto dílo v našem internetovém obchodě.

Výstup z obchodu se suvenýry

V roce 2010 Banksy také natočil film, který nazval „Exit Through the Gift Shop“, což ve francouzštině znamená „Faites le mur!“. Tento film vypráví příběh Thierryho Guelly, francouzského přistěhovalce žijícího v Los Angeles, který se dělí o své postřehy týkající se pouličního umění. Ve filmu vystupuje jako postava v kapuci s upraveným hlasem jako Darth Vader.

New York

V roce 2013 byl Banksy v New Yorku a po zdech města rozmístil svá díla. Rozhodl se tak protestovat proti výstavbě nového Světového obchodního centra.

Dismaland

V roce 2015 vytvořil umělec „Dismaland“: tento zábavní park rozkládající se na ploše více než jednoho hektaru je složen ze smutných místností, atrakcí a různých aktivit. Tento výtvor je parodií na slavný zábavní park Disneyland, i když je spíše procházkou po blátivých cestách než místem kouzelného štěstí. Jedná se o jeho dosud nejambicióznější projekt. Dismaland se nachází v přímořském letovisku Weston-super-Mare ve Velké Británii.

Brexit

V roce 2017 namaloval Banksy v Doveru na jihovýchodě Anglie billboard odkazující na vystoupení Anglie z Evropské unie.

Dívka s míčem v aukci

Dne 5. října 2019 se na aukci v Sotheby’s v Londýně (nejznámější aukční síni s uměleckými díly na světě) prodal Banksyho obraz „Dívka s balonem“ za částku odpovídající 1,042 milionu liber.

Malba, kterou Banksy namaloval pro aukci, byla reprodukcí šablony, kterou v roce 2002 vytvořil na zdi v Londýně. V našem obchodě máme také reprodukci balónové dívky.

Jakmile licitátor bouchl kladívkem do stolu, spustil se mechanismus a obraz se zmenšil na polovinu. Kombinované představení vzbudilo celosvětovou pozornost a hodnota obrazu se zdvojnásobila.

Banksyho techniky

Jeho styl

Banksy používá mnoho technik. Místo toho vytváří vizuální styly, aby zdůraznil poselství, nikoli umění samotné. Rychle přechází od jedné palety barev a jednoho typu postavy k druhému. Je to velký umělec, ale také génius samotář, který používá jen hrstku slov a plechovku barvy ve spreji.

Nikdo nemůže projít kolem některého z jeho děl, aniž by byl vyrušen nebo dojat. Jeho dílo totiž nelze ignorovat.

Dnes není třeba chodit na univerzitu, chodit s portfoliem, podlézat galeriím a jejich houfům namyšlených lidí, ani není třeba spát s někým vlivným. Stačí vám pár nápadů a širokopásmové připojení. Poprvé patří buržoazní svět umění lidem. Jde o to, aby z něj něco bylo.“ Banksyho citát

Objevte 10 nejlepších Banksyho citátů v tomto článku Topito.

V jeho díle lze jen těžko najít opakující se prvky. Jediná autorova konstanta by mohla znít: „Používejte svou mysl dříve než počítač.“

Předměty prací

Karikaturista používá hodně humoru i provokace, především na téma politiky. Jako příklad si můžeme vzít dílo zobrazující strážného v královském paláci, který močí na zeď.

Jeho strategie je kreativní a oportunistická. Každá práce graffiti umělce je totiž jedinečná a náročná, protože se vždy snaží vidět něco, co ostatní nevidí.

Oblíbené postavy

Banksyho oblíbenými postavami jsou policisté, krysy, anglická královna, uprchlíci, teroristé (často zobrazovaní s květinami nebo banány), opice, sloni a nakonec balonky ve tvaru srdce. Pro pouličního umělce je nejdůležitější, aby své postavy spojil se silnými a relevantními sděleními.

Použité techniky

Mezi všemi technikami pouličního umění používá Banksy především šablony. Svá díla si vytváří sám a zabírá mu to obrovské množství času. Velkou výhodou šablonování je, že šetří čas. Když přijde na ulici, stačí mu jen umístit šablonu na povrch a nastříkat ji. Je tedy méně pravděpodobné, že ho někdo chytí.

Co se týče barev, malíř hojně používá černou. Tuto hlavní barvu doprovází dalšími světlejšími barvami, aby zvýraznil detaily a přitáhl k nim pozornost. Zobrazuje obrovské množství černých siluet a slova používá pouze v nezbytně nutných případech.

Banksy svá díla nikdy nepodepisuje. Jeho brilantnost a všechny výše zmíněné prvky činí výtvory pouličního umělce rozpoznatelnými.

Záleží jen na vás, jak díla rozpoznáte!

Teď, když jste si přečetli tento článek, víte o Banksym hodně! Vlastně jsme si prohlédli nejdůležitější díla v chronologickém pořadí jejich dokončení a vytipovali jsme tři možné osoby, které se pod Banksyho identitou skrývají.

Teď už víte, že k rozpoznání díla urban art od Banksyho je třeba analyzovat styl, použitou techniku a to, zda je v díle obsaženo nějaké poselství. Můžete si také položit otázku, zda je v díle použita některá z postav, které má pouliční umělec rád.

Než narazíte na některou z fresek tohoto graffiti umělce, přijďte si prohlédnout reprodukce různých Banksyho obrazů!

Objevte naši nabídku obrazů kliknutím na obrázek níže.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *